‘Yabancı fintechlerle görüşüyoruz’

Şekerbank Pazarlama ve Risk Analitiği Küme Lideri Seray Göklü, Şekerbank olarak fintechleri çok önemsediklerini söyledi. Bloomberg HT’de Finansal teknoloji programına katılan Göklü, daha uzmanlaşmış, bankaların uzmanlığı olmayan mevzularda faaliyet gösteren fintechlerle çalışmak istediklerini belirtti. Bu hususlarda genelde Türk bankalarının dünyaya nazaran çok güzel durumda olduğunu vurgulayan Göklü,  ama yeniden de Türk bankacılık kesiminde bile el değmemiş mevzular, dokunulmamış alanlar olduğunun altını çizdi. Şekerbank’ın odak segmentlerini KOBİ, esnaf ve çiftçi olarak sıralayan Göklü, bilhassa bu segmentlerde dokunulmamış alanlarda fintechlerle bir ortaya geldikleri bilgisini verdi. Yabancı fintech şirketleri ile görüşler yaptıklarının altını çizen Göklü, “Globalde neler yapılıyor, biz neleri buraya taşıyabiliriz diye inceliyoruz. Bunların ayrıntılarını konuşmak için çok erken. Lakin kesinlikle gelişmeler hayli paylaşıyor olacağız” diye konuştu.

 

‘OTOMASYON REKABETTE FARK YARATAN BİR UNSUR’

Bankacılık kesiminde teknolojik dönüşümü kıymetlendiren Göklü, otomasyonun bankacılık kesiminde çok değerli olduğunu kaydetti. Türkiye’de tüm bankaların süreçlerini otomatize ettiğini vurgulayan Göklü, “Ama bunun bir üst düzeyinde, otomazisyonun artırılması gerekli. Zira müşteri memnuniyetinin tepe yaptığı bir çağda bankacılık yapıyoruz. Vakitleri çok kıymetli. Bu yüzden de otomasyon bankacılık dalındaki rekabette fark yaratan bir alan haline geldi. Diğer bir boyutu da karlılık maksatları. Maliyetleri bu manada düşürerek karlılığı artırmak çok kıymetli. O yüzden otomasyona çok kıymet veriyoruz” diye konuştu.

‘KREDİLENDİRME VE İZLEME SÜREÇLERİNDA OTOMASYON’

Son periyotta Şekerbank olarak otomasyon ismine iki projeleri yaptıklarını belirten Göklü şöyle devam etti: “Bunlardan bir tanesi KOBİ müşterilerinde kredilendirme sisteminin otomasyonu ki, bu yalnızca yapay zeka uygulamalarını içermiyor. Uçtan uca sürecin otomasyonundan bahsediyorum. Teklifin bize geldiği, değerlendirmesi için gerekli olan bilginin toplandığı, risk ve limit değerlendirmesinin yapıldığı, onay makamının değerlendirildiği ve sonrasında da müşteriye limitin kullandırıldığı, bunun raporlandığı ve takip edildiği bir süreçten bahsediyorum. Bir diğer otomasyon süreci ise izleme sistemlerinin otomasyonu.”

‘VERİNİN KULLANILMADIĞI İŞ KOLU YOK’

Göklü, bu dönüşümde datanın büyük değer taşıdığının altını çizdi. Bölümde datanın kullanılmadığı bir segment ve işkolu olmadığını belirten Göklü, tabiatı gereği en fazla kullanılan iş kolunun ferdî bankacılık olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra olarak, ferdî nitelik özelliği taşıyan KOBİ, esnaf, çiftçi segmentlerinin dataya daha açık olduğunun altını çizen Göklü, “Çünkü adetsel olarak daha fazlalar ve iç ve dış data kaynakları çeşitliliği olarak bu iş kollarında bilgiye ulaşmanın daha kolay” dedi.  Teknolojik dönüşümle birlikte pazarlamanın da dijitale kaydığının altını çizen Göklü, bankaların da kanallarını dijitale kaydırdığını belirtti. Göklü, bunun şube kanallarının bırakılacağı manasına gelmediğini vurgulayarak, “Şube kanalları bizim daima ana kanallarımız olacak. Şube bankacılığı daima bizim gündemimizde olacak” diye konuştu.

 

Başa dön tuşu