WSJ: Apple’ın büyüsü bozuldu

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın ‘şirketin ruhu’ olarak tanımladığı, iPod, iMac, iPhone üzere eserlerin altında imzası bulunan Jony Ive’ın Apple’dan ayrılacağını açıklamasının akabinde başlayan tartışmalar güzelce alevlendi.

Apple’da 30 yıla yakın bir müddettir çalışan şirketin baş dizayncısı Jony Ive’ın, Tim Cook idaresindeki şirketin önceliğinin eser dizaynından operasyona kayması nedeniyle bu kararı aldığı ileri sürüldü.

Konuyla ilgili olarak The Wall Street Journal‘da (WSJ) yayınlanan yazı, Apple’ın gündemine de bomba üzere düştü.

Jony Ive’ın, tasarım takımının 2015’teki Apple Watch tanıtımının akabinde şirkette art planda kalmasından rahatsızlığının giderek arttığına dikkat çekilen yazıda, tasarım grubu ile CEO takımı ortasındaki uyuşmazlıklar nedeniyle Apple’ın büyüsünün yavaş yavaş azaldığı vurgulandı. 

Habertürk’ün WSJ’deki yazıya dayandırdığı haberine nazaran, dizayndan çok operasyona değer veren Tim Cook’un Jony Ive’ın şevkini kırdığı söz edildi. Cook’un birtakım eserleri birinci sefer Apple’ın etkinliklerinden sonra tecrübe alanında gördüğünün altı çizilen yazıda, alakanın asıl kırılma noktası olarak ise akıllı saat Apple Watch gösterildi.

Jony Ive ve şirketin birtakım üst seviye yöneticileri, Apple Watch’un piyasada pozisyonlandırılması konusunda önemli uyuşmazlıklar yaşadı. Jony Ive, Apple’ın akıllı saatinin iPhone’un uzantısı yerine bir moda aksesuarı olarak konumlandırılmasını istiyordu. Fakat bu talep tam olarak gerçeklemedi ve Apple Watch satışları beklentilerin çok altında kaldı.

Yayınlanan bu yazıyla ilgili olarak Jony Ive’in ise şimdi resmi bir açıklama yapmayarak, sessizliğini koruduğunu da belirtelim. Apple CEO’sunun şirketin tasarım takımının kanılarını dikkate almadığının altı çizilen yazıya, Tim Cook’un karşılığı ise hayli süratli ve sert oldu.

COOK’TAN ‘TASARIMA SIRTIMI DÖNMEDİM’ AÇIKLAMASI

WSJ’deki yazıda yer alan tabirleri “absürt, saçma ve anlamsız” olarak nitlendiren Tim Cook, WSJ’nin “Apple’ın esasen bir müddettir tasarım önderinden mahrum olarak yoluna devam ettiği” tarafındaki yazısına şu sert karşılığı verdi:

“Yazılan içerik, absürt. Raporlar, sonuçlar ve gerçeklerle, katiyetle ahenk sağlamıyor. Temel seviyede, tasarım grubumuzun ve Apple’ın nasıl çalıştığı hakkında bir kavrama eksikliğinin olduğunu ve kimi bireyler Apple’ın çalışma ideolojisini anlamadığını olduğunu gösteriyor. Bağları, kararları ve olayları çarpıtıyor.

Bizim tasarım takımımız harikulâde yetenekli ve Jony’nin de dediği üzere her zamankinden daha güçlüler. Jeff’in, Evans’ın ve Alan’ın liderliğinde gelişip çok daha başarılı olacaklarına yüzde 100 inanıyorum.”

 

https://www.haberturk.com/apple-da-kazan-kayniyor-tim-cook-jony-ive-catlagi-2500475-teknoloji

Başa dön tuşu