Wall Street bankaları Fed’den ne bekliyor?

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in bu ay sonundaki siyaset toplantısında son 10 yılın birinci faiz indirimine gidilmesinin neredeyse kesin olduğunu işaret etti.

Böylelikle tartışmalar artık indirimin büyüklüğünün ne olacağı ve daha sonra ne yapılacağı üzerinde odaklandı. 30-31 Temmuz’daki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yaklaştıkça, dünyanın en büyük bankaları, son araştırma raporlarında Fed’in faiz görünümüne ait iddialarına yer verdiler.

Tahminler JPMorgan Chase & Co. ve Citigroup’un olduğu üzere 25 baz puan ile Morgan Stanley’in olduğu üzere 50 baz puan bandında yer alıyor.

Bankaların Fed’in faiz indirimine ait iddia ve yorumları şöyle;

Goldman Sachs Group Inc.

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
2019’un kalanında 25 baz puanlık indirim.

Powell büyüme konusunda bir manada üst taraflı bir temel görüş öne sürdü, lakin belirsizliğin görünüm üzerinde “baskı oluşturmaya devam ettiği” görüşünü savundu. Bizim görüşümüze nazaran, Çin ile ticaret savaşında ateşkes ve güçlü Haziran ayı istihdam verisi, Temmuz ayında faiz indirimini ortadan kaldırmadı. Faiz indirimleri için olasılıklarımızı artırdık; Temmuz toplantısı için, 25 baz puanlık faiz indirimi mümkünlüğünü yüzde 75, 50 baz puanlık indirimi için yüzde 15 ve siyasette değişiklik olmama mümkünlüğünü yüzde 10 olarak belirledik. Model beklentimiz hem Temmuz hem de Eylül toplantılarında 25’er baz puanlık indirim olması biçiminde.

JPMorgan Chase & Co.

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
2019’un kalanında 25 baz puanlık indirim.

Fed Lideri Powell’ın Temmuz ayında faiz indirimini destekleyen ana temaya bağlı kalması anlaşılabilir bir durum. Global temel kaygı vermeye devam ediyor. İş dünyası itimadı kötüleşmeye devam ederken, yavaşlayan üretici fiyatları endeksi artışından kaynaklanan desenflasyonist meşakkatler, en azından mevcut çeyrek periyot boyunca şirket karları üzerinde baskı oluşturacak. Bununla birlikte, bu durum global sermaye harcamaları büyümesini olumsuz etkileyecek ve bu durum tekrar global endüstrideki zayıflığı besleyecek. 50 baz puanlık bir faiz indirimi için taban zayıflarken, 25 baz puanlık faiz indirimi beklentisi gücünü koruyor ve bizim de beklentimiz bu tarafta. Bunu Eylül ayında 25 baz puanlık bir indirimin daha takip etmesi büyük ölçüde datalara bağlı.

Morgan Stanley

Temmuz’da 50 baz puan indirim.
2019’un kalanında öbür indirim yok.

Küresel iktisat son 12 ayda değerli bir ivme kaybına uğradı ve ticaret tansiyonları devam ediyor. Bu aksilikler ABD iktisadına daha somut bir biçimde yansımakta. Görünüme yönelik riskler aşağı taraflı eğilimini koruyor. Büyümeye doğrusal olmayan tesir, finsansal şartlar sıkılaşırsa ve bunun sonucu şirket kredi riskleri ön plana çıkarsa somutlaşabilir. Bu nedenle süratli ve ön yüklemeli bir faiz indirimi bekliyoruz. Örneğim Temmuz’da 50 baz puanlık bir indirim.

Citigroup Inc.

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
Bu tıl öteki bir 25 baz puanlık indirim daha bekleniyor; büyük ihtimalle Eylül’de.

Olaylar ve bilgiler beklediğimiz üzereydi; bilhassa beklenenden daha yeterli çıkan Haziran istihdam verisi ve ölçülü çıkan G-20 doruğu sonuçları. Bizim görüşümüze nazaran bu durum aşağı istikametli riski azaltıyor, lakin Lider Powell açık bir halde bu görüşü paylaşmıyor. Sonuç olarak beklentilere paralel düşünüyoruz ve Temmuz’da 25 baz puanlık faiz indirimi bekliyoruz. 50 baz puanlık bir indirim gerçek bir mümkünlük, lakin 25 baz puanlık bir indirimin bile muhtemelen iki ya da daha fazla karşısı kışkırtabileceği dikkate alındığında, 25 baz puanlık bir indirim uzlaşmacı bir siyaset kararı olabilir. Temmuz ayındaki faiz indiriminin akabinde, 25 baz puanlık bir indirim daha bekliyoruz; büyük ihtimalle Eylül’de.

Bank of America Corp.

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
2019 yılının kalanında 50 baz puanlık indirim.

Fed Lideri Powell Temmuz ayında bir faiz indirimi gelmekte olduğunu neredeyse kesin bir halde vaat etti. Lider son periyotta ABD’deki güçlü ekonomik datalardan etkilenmedi. Zorluk şu; bu üzerinde görüşbirliğine varılmış bir fikir olmayabilir ve bu da 50 baz puanlık indirimi güç hale getirir lakin imkansız kılmaz. Şu an için, ABD göstergelerine olduğu kadar kıymetli global göstergelere de odaklanmalıyız.

Barclays Plc

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
2019 yılının kalanında 50 baz puanlık indirim.

Fed Lideri Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmet komitesi önündeki konuşması sürpriz olmayan bir biçimde güvercindi. Kongre’deki bu konuşma, Temmuz ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında en az bir 25 baz puanlık, bunun akabinde yıl sonuna kadar 50 baz puanlık daha faiz indirimi biçimindeki varsayımımıza olan inancımızı artırdı.

UBS Group AG

Temmuz’da 50 baz puan indirim.
2019 yılının kalan kısmında diğer indirim yok.

Haziran ayındaki FOMC toplantısında, Lider Powell açık bir halde Temmuz toplantısında 50 baz puanlık bir indirime bakıyordu. Bu türlü bir adım atması, bizim görüşümüze nazaran, inanç şokunu dengeleyecek ve görünüme yönelik risklerin yönetilmesini sağlayacaktır. 31 Temmuz’daki siyaset kararına kakadarki müddette, daha da data gelecek. Bu bilgiler, Başkan’ın komiteyi bir faiz indirimine ikna etmesine yetmeyebilir. Fakat şayet Powell güçlü bir biçimde faiz indirimi görüşüne bağlı kalırsa, FOMC muhtemelen buna itaat edecektir. Lakin, güçlü datalar ışığında, müzakere edilmiş bir 25 baz puanlık indirim halinde bir uzlaşı ortaya çıkabilir.

Deutsche Bank AG

Temmuz’da 25 baz puan indirim.
2019’un kalanında 50 baz puanlık indirim.

Başkan Powell’ın parlamentodaki konuşması ve Haziran FOMC toplantısının tutanakları, Fed’in 31 Temmuz’daki toplantısında para siyasetini gevşetmeye yönelik niyetini büyük ölçüde teyit etti. Yıl sonuna kadar Fed’in 75 baz puanlık faiz indirimine gitmesini beklemeye devam ederken, Temmuz ayında 25 baz puanlık bir gevşeme olacağı ve bunun akabinde, gelen büyüme ve enflasyon datalarının ışığında toplantı bazında adım atılacağı yolundaki görüşümüz sürüyor.

 

Başa dön tuşu