Vitalik Buterin, Bu Kripto Para Projesine Yatırım Yaptı!

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir tohum turunda zkEVM ağı geliştirme firması olan Kakarot Labs’a yatırım yaptı. Kakarot zkEVM ekiplerin Ethereum uyumlu uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayacak.

Vitalik Buterin, StarkNet’teki ZkEVM projesine yatırım yaptı

Bir zkEVM ağı geliştirme firması olan Kakarot Labs, Vitalik Buterin ve StarkWare’in kurucularının katılımıyla tohum öncesi finansman turunu başarıyla tamamladı. Kakarot zkEVM, StarkWare için hesaplama programlama dili olan Cairo ile yazılmış Ethereum uyumlu bir ağ. StarkNet üzerine inşa edilen protokoller ve uygulamaların yanı sıra StarkWare ekosisteminin tamamı Cairo’yu kullanıyor.

Projenin 1 Haziran’daki duyurusuna göre, Kakarot zkEVM ekiplerin Ethereum uyumlu uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayacak. Geliştiricilerin Ethereum’un dili olan Solidity’yi kullanmaları mümkün olacak. Kakarot ayrıca StarkNet’teki protokoller arasındaki etkileşimleri de destekleyecek.

Projenin gelişim yol haritası

Bahse konu projenin gelişim yol haritası üç aşamadan oluşuyor. Başlangıçta, Kakarot Starknet Katman 2 olarak çalışacak. Bu aşamanın amacı EVM’yi StarkNet’e getirmek ve ağın ekosistemini genişletmeye yardımcı olmak. Daha sonra Kakarot, işlem ücretlerini düşürmeyi ve rollup teknolojisi aracılığıyla ölçeklenebilirliği artırmayı amaçlayan Katman 3 zkEVM’yi oluşturmak için Madara ile işbirliği yapacak.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Zero-Knowledge Rollup teknolojisi son zamanlarda kripto para topluluğundan büyük ilgi gördü. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin bile Mayıs ayındaki EDCON 2023 konferansında zk-SNARK teknolojisinin önemini vurguladı. Dahası, genç mühendis 2017 tarihli bir yazısında zk-Stark’tan, zk-SNARK’ların eksikliklerini gidermeye yardımcı olan küçük bir kardeş olarak da bahsetti.

Bununla birlikte Buterin, hem zk-Stark hem de zk-SNARK’ların inşa edilmesinin önemli ölçüde zaman gerektirdiğini vurguladı. Şimdi zkStark ekosistemi, Optimistic Rollup gibi diğer ölçeklendirme çözümlerine kıyasla hala nispeten mütevazı kalıyor. DefiLlama’ya göre, StarkNet’teki Toplam Kilitli Değer (TVL) yalnızca 11 milyon dolar. Bunun yanında, Arbitrum ile karşılaştırıldığında yalnızca %0,5’i temsil ediyor.

Vitalik Buterin

Projenin ekosisteme katkısı ne olacak?

Proje dahilinde Kakarot, zkEVM’in ekosistem ile Ethereum arasında bir köprü görevi görecek. Böylece ekip, StarkNet’e daha fazla geliştirici ve sermaye çekmesini umuyor. Daha önce, EVM dışı projeler de benzer amaçlarla Ethereum ile uyumlu katmanlar geliştirdi. Bunlara Near’ın Aurora’sını ya da Solana’nın Neon’unu örnek vermek mümkün.

Kakarot Labs, tohum öncesi finansman turunun tamamlanması ve iddialı yol haritası ile Ethereum ekosisteminin büyümesine katkıda bulunmayı ve geliştiricilere merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için güçlü bir platform sağlamayı amaçlıyor. Zero-Knowledge Rollup teknolojisinin benimsenmesi genişlemeye devam ediyor. Bu yüzden Kakarot zkEVM gibi projelerin rolü Blockchain ağlarının evriminde giderek daha hayati hale geliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu