VİOP BIST’te vadeli işlem sözleşmeleri işleme açıldı

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya nazaran, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne dayalı vadeli süreç mukaveleleri 13 Ocak’ta sürece açıldı.

Söz konusu endekste Borsa İstanbul’da süreç gören ve sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan şirketlerin hisseleri yer alıyor.

Sürdürülebilirlik 25 Endeksine dayalı vadeli süreç kontratları sayesinde yatırımcılar, sürdürülebilirlik ve kurumsal toplumsal sorumluluk prensiplerini benimseyen şirketleri ayırt edip bu şirketlere yatırım yapmalarını sağlayacak yeni bir finansal esere sahip oldu.

Mevcut endeks kontratları ile tıpkı özelliklere sahip ve Takasbank’ın Merkezi Karşı Taraf hizmeti vereceği bu yeni endeks kontratı, ilgili kontratların vade sonlarında nakdi uzlaşı ile sonlanacak.

21 Kasım 2022’den itibaren yayınlanmaya başlayan BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi ile sürdürülebilirlik performansı yüksek ve birebir vakitte büyük ve likit şirketlerden oluşan bir endeks oluşturulması hedeflenmişti.

Başa dön tuşu