Verim düştü, buğday fiyatları arttı

Türkiye’de buğday hasadının yaklaşık dörtte biri tamamlanırken, bölgesel randıman kayıpları buğday fiyatlarını arttırdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, un, makarna ve bulgur kesimi temsilcileri ile 26 Haziran’da “Sektör Kıymetlendirme Toplantısı”nda bir ortaya geldi. 

TMO’nun resmi sitesinde yer alan habere nazaran, toplantıda, kesim temsilcileri tarafından bu dönem hasadın ötelenmiş olmasından kaynaklı olarak bilhassa Güneydoğu Anadolu Bölgesinde süratli fiyat artışlarının telaş verdiği lisana getirildi. 

Ayrıca son periyotta dünya ve yurtiçinde hububat piyasalarında yaşanan gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

TMO Genel Müdürü Güldal, “Son günlerde bilhassa Güneydoğu Anadolu Bölgesinde iklimsel nedenlerle hasadın yoğunlaşamaması ve randıman düşüklüğüne bağlı olarak yapay fiyat artışları gözlenmektedir. Tasa edilecek rastgele bir durum yoktur. Trakya ve İç Anadolu Bölgesinde hasat yeni başladı, randıman tarafıyla olumsuz bir durum yok. Hasadın ağırlaşması ile birlikte yaşanan yapay fiyat artışları olağana dönecektir. TMO bütün teşkilatıyla piyasaları yakından takip etmektedir” açıklamasında bulundu. 

TMO’nun dilediği vakit bölümün gereksinim duyacağı buğdayı temin edecek kabiliyeti olduğunu söz eden Güldal, “Hububat piyasalarını düzenlemek ismine TMO stokları sigortadır. Bu doğrultuda stoklarımızı destek etmek için gerekli yetkilendirmeler yapılmıştır. Üreticinin mağdur olmaması ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasının yanı sıra piyasa fiyatlarının tüketici aleyhine çok yükselmemesi için de ilgili bakanlıklarla uyum içerisinde gereken her türlü önlem alınabilecektir” dedi.

Daha evvelki açıklamalarında hasat periyodunda ithalat yapmayacakları tarafında beyanı bulunan Güldal’ın, son açıklamaları buğdayda tekrar ithalat silahının çekilip çekilmeyeceği sorusunu da akıllara getirdi.

TMO’nun 1,450 Lira olarak açıkladığı makarnalık buğday fiyatı 1,750 TL düzeylerini gördü lakin dünkü toplantı sonrası kısmen geriledi. Polatlı Ticaret Borsası’nda kırmızı sert buğday (1. Derece) fiyatı 1,675 Tl düzeyinde seyrediyor.  

Başa dön tuşu