“Vergi indirimlerinin devamı otomotiv sektörü için kritik”

Yenigün, ÖTV ve KDV dayanak programının sona ermesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye iktisadının lokomotif dalı olan otomotivde mevcut yatırımların korunması, ekosistemin faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve yeni yatırımların çekilebilmesi için iç pazarın cazibesinin çok değerli bir etken olduğunu vurguladı.

İç pazarın yılın başından bu yana vergi indirimi dayanağına karşın yüzde 45 gerilediğini aktaran Yenigün, “ÖTV ve KDV indirimlerinin sona ermesi ile de satışlar adeta durdu. Otomotiv bölümünün tamamı için kıymetli ölçüde takviye sağlayan bu programın sona ermesi ile dalın içinde bulunduğu şartlar daha da zorlaşmış oldu. Bu durumda, iç pazarın mevcut durumunu koruyabilmesi için otomotiv dalının tüm paydaşları olarak ortak beklentimiz, otomotivin Türkiye için en öncelikli sanayi olması kabulü ile bölümün bu periyotta ziyan görmemesi için dayanak programlarının süreç boyunca devamının sağlanmasıdır.” tabirlerini kullandı.

Yenigün, OSD olarak, vergi indirimlerinin uzatılmasına yönelik alınacak kararın otomotiv kıymet zincirinde faaliyet gösteren tüm oyuncular için kritik bir değere sahip olduğunu vurgulayarak, “Söz konusu takviyenin devam ettirilmemesi endüstrinin üretim adetlerine de olumsuz olarak yansıyacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Başa dön tuşu