Vakıf Katılım’dan 310 milyon liralık kira sertifikası ihracı

Vakıf İştirak, Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığıyla, 310 milyon TL meblağında, 77 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış tekniğiyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

Vakıf İştirak’in açıklamasına nazaran, vakıfların paylaşım kültürünü ve kamunun gücünü birleştirerek iştirak bankacılığına yeni bir soluk getirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren banka, yatırımcıların gereksinimi olan finansal kaynağa rahatlıkla ulaşabilmeleri için çalışmalarını süratle sürdürüyor.

Banka, iştiraki olan Vakıf Varlık Kiralama AŞ aracılığıyla 310 milyon TL meblağında, 77 gün vadeli, nitelikli yatırımcıya satış usulüyle kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi. Şu anda tedavülde 1,7 milyar liralık kira sertifikası bulunan Vakıf İştirak, son 24 ayda 10,9 milyar liralık kira sertifikası ihracı tamamladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vakıf İştirak Genel Müdürü İkram Göktaş, ülke iktisadının gelişimi için her şeyden evvel yatırımcının önünü açmak gerektiğini belirterek, şu sözleri kulandı:

“Çünkü bir ülkede yatırım varsa istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümeden bahsedilebilir. Vakıf İştirak olarak bu noktada kurulduğumuz andan itibaren bölümümüzün en değerli enstrümanlarından biri olan kira sertifikaları yoluyla yatırımcılarımıza gerekli takviyesi vermek için büyük bir uğraşla çalışıyoruz. Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmek ve bize muhtaçlık duyan yatırımcılarımızın yanında olmak için büyük bir uğraşla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

 2 yılda 10,9 milyar liralık kira sertifikası ihracı

Göktaş, gerçekleştirdikleri 310 milyon TL fiyatındaki kira sertifikası ihracının hem Vakıf Katılım’a hem de ülke iktisadına duyulan itimadın değerli bir göstergesi olduğuna dikkati çekerek, Vakıf Varlık Kiralama ve İştirak Varlık Kiralama üzerinden son 2 yılda 55 tertip halinde yaklaşık 10,9 milyar liralık kira sertifikası ihracını muvaffakiyetle tamamladıklarını bildirdi.

“Kira sertifikası alanında 2017’nin ikinci yarısı prestijiyle başladığımız çalışmalarla iştirakimiz Vakıf Varlık Kiralama üzerinden son 24 ayda 48 ihraçla yaklaşık 9,9 milyar TL’lik ihraç gerçekleştirdik.” tabirini kullanan Göktaş, şunları söz etti:

“Ayrıca, İştirak Varlık Kiralama üzerinden yaptığımız 7 ihraçla da yaklaşık 903 milyon liralık ihraçla özel dal şirketlerinin faizsiz sermaye piyasası araçlarını kullanmalarına aracılık ettik. Tekrar İştirak Varlık Kiralama aracılığıyla 2019 içerisinde planlanan birinci özel dal yurt dışı sukuk ihracımızı gerçekleştirebilmek için 250 milyon dolar meblağında SPK ihraç tavanı onayını aldık. Önümüzdeki devirde leasing, güç ve gibisi kesimlerde yeni kira sertifikası ihraçları planlıyoruz. Kaynaklarımızı çeşitlendirmeye, ülkemizin güçlü geleceğine katma paha yaratacak her faaliyetin yanından olmaya ve gerçek ekonomiyi desteklemeye devam edeceğiz.”

Başa dön tuşu