Ünlü&Co raporunda bankalar için yüksek kâr beklentisi

Ünlü&Co 2022 dördüncü çeyrek finansallarının açıklanmaya başlayacağı 25 Ocak öncesinde Pay Senedi Araştırma raporunu yayımladı. Ünlü varsayımlarında kelam konusu çeyrekte bankalar için bir evvelki yıla nazaran yüzde 309 ve bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 17 net kâr artışına işaret etti.

Ünlü finans dışı şirketler için bir evvelki yıla nazaran yüzde 136 net kâr artışı, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 15 düşüş öngörürken ve FAVÖK büyümesinde ise yıldan yıla yüzde 50 büyüme ve bir evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 20 düşüş iddiasında bulundu. Kurum toplamda araştırma kapsamındaki pay senetlerinin dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 194 net kâr artışı ve çeyreklik bazda ise yüzde 3’lük düşüş kaydetmesini beklediklerini kaydetti.

Ünlü & Co bankaların net faiz gerlirlerindeki artış ile toplamda 89,6 milyar TL net kâr açıklamalarını beklediklerini belirtti. Artan TÜFEX gelirleri lie ortalama net faiz majında 150 baz puan düzgünleşme öngörüleb raporda kredi mevduat makasında ise 70 baz pıan daralma varsayım edildi.

Kurum çekirdek ticari kârlardaki düşüş ile ticari kârın geçen çeyrekteki 9,9 milyar TL’den 7,3 milyar TL’ye gerilemesini beklediklerini, fiyat gelirlerinde çeyreklik badaz yüzde 12’lik yıllık bazda yüzde 11’lik, faaliyet sarfiyatlarında de çeyreklik bazda yüzde 28’lik ve yıllık bazda yüzde 106’lık büyüme öngördüğünün altını çizdi. Raporda çeyreksel baz en yüksek kâr büyümelerinin Vakıfbank, Halkbank ve İşbank’ın yakalayacağına inanıdıldığı kaydedildi.

Ünlü, banka dışı şirketleri için yıllık yüzde 136 net kâr artış beklentisini lisana getirirken finans dışı şirketlerin faaliyet kârlarında güçlü baz tesiri, TL’nin paha kaybındaki azalış, yavaşlayan ekonomik büyüme, kimi emtira eser fiyatlarındaki gerileme ve sezonsal nedenlere bağlı olarak bir ölçü ivme kaybı gözlendiği vurgulandı.

Finans dışı şirketlerin faaliyet FAVÖK artışının yıllık yüzde 50 olması beklenirken çeyreklik bazda ise yüzde 20 düşüş beklendiği net kâr artışının ise yüzde 136 olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğü tabir edildi. Net kârdaki nispeten daha olumlu trendin nedenlerinin TL’nin kıymet kaybının son çeyrekte çok daha az olması münasebetiyle kur farkı ziyanlarının çok daha az olması ve birtakım şirketlerin ertelenmiş vergi gelirleri yazması olduğuna yer verdi.

Raporda izafî güçlü performans sergilemesi beklenen bölümlerin otomotiv, havacılık, besin perakende, güç, komünikasyon firmaları olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu