UEA Başkanı Birol Davos’ta Bloomberg HT’ye konuştu: Gelecek kış daha zor geçebilir

Davos doruğunda Bloomberg HT’ye konuşan Memleketler arası Güç Ajansı Lideri (UEA) Fatih Birol, Mayıs ayında gerçekleşen doruktaki telaffuzlarına atıfta bulunarak “Gerçekten dediğimiz üzere tarihin en büyük güç krizi ile karşı karşıya kaldık ve hâlâ onun içindeyiz. Hâlâ ciddiyetini koruyor; fakat başta Avrupa olmak üzere Rusya ile ticaret yapan ülkeler tedbirlerini almaya başladılar” dedi.

Birol “Bu ülkeler, Rusya dışındaki ülkelerden gaz ithal etmeye başladılar. Azerbaycan’dan, Norveç’ten, Amerika’dan, Katar’dan gaz ithalatı arttı. Yenilenebilir güç hissesi giderek artıyor. Hiç beklenmedik bir biçimde Belçika ve Almanya kapatmak üzere olduğu nükleer santrallerin ömrünü uzattı. Bütün bu gelişmeler ve olağandan sıcak havanın da tesiri ile Avrupa güçsüz kalma riskini atlatmış oldu. Öte yandan gelecek kış daha güç geçebilir. 40 yıldan beri birinci sefer geçen sene Çin’deki ithalat talebi düştü; lakin açılma ile birlikte Çin piyasalardan değerli ölçüde LNG ithal edecek. Rusya’dan gaz ithalatı ise sıfıra gelecek. Bu iki sebep doğrultusunda 2023-2024 kışı hâlâ riskli bir dönem” diye konuştu.

Birol “Rusya’nın depoları kâfi değil, doğalgazda sıkıntı durumda kalacak. LNG pazarında sıkışıklık var bu yıl daha da artacak. Bu yıl daha az LNG arz edilirken, talep daha yüksek olacak ve fiyatı artacak. OPEC Dünya iktisadı zora girdiği vakit üretimi artırırdı birinci sefer düşürdü” dedi.

Birol Türkiye’ye dair değerlendirmesinde ise “Doğalgaz açısından baktığımız vakit iki tane değerli gelişme var. Bunlardan bir tanesi Sakarya havzasından gelecek olan doğalgaz. İkincisi ise Türkiye’nin büyük bir doğalgaz depolama tesisi gündeme getirmesi. Bu da güç güvenliğimiz açısından son derece kıymetli. Nükleer konusunda atılan adımlar bence çok isabetli.

Başa dön tuşu