TÜSİAD heyeti İmamoğlu’nu ziyaret etti

İmamoğlu, İdare Heyeti Lideri Simone Kaslowski, Lider Yardımcıları Murat Özyeğin ve Bahadır Balkır ile Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası’ndan oluşan TÜSİAD heyetini, makamında ağırladı.

Basına kapalı gerçekleşen bir saatlik görüşmeden sonra TÜSİAD Lideri Kaslowski ve İmamoğlu, gazetecilere açıklamada yaptı.

TÜSİAD heyeti olarak yeni seçilen belediye liderine tebrik ziyaretinde bulunduklarını söz eden Kaslowski, İstanbul’un kültürel miras ve ekonomik açıdan olağanüstü değerli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Kaslowski, İstanbul’un Türkiye iktisadının üçte birinden fazlasını temsil ettiğini belirterek, “Dolayısıyla Türkiye’nin kalkınmasında çok değerli bir yeri var. Biz de TÜSİAD olarak çalışma gruplarımızla ve bütün istekli arkadaşlarımızla birlikte İstanbul’un kalkınmasında yer almak istiyoruz. Önümüzdeki devirde Sayın Liderimizin da ortaya koymuş olduğu şeffaf idare stiliyle kurumsallaşmaya yönelik olan adımlarının da ülke kalkınmasında çok kıymetli bir rol oynayacağından kuşkumuz yok. Liderimize güzel olsun.” dedi.

İmamoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, “Bize güzel olsun ziyaretinde bulundular. Kendilerine teşekkür ediyorum. İstanbul’un bu süreçteki tanımımızla en değerli karakterinin her alanda seferberlik olduğunu düşünüyoruz. Bu manada bize her kurumun, her ünitenin en üst düzeyde dayanak vermesini istiyor ve diliyoruz.” diye konuştu.

İstanbul’da iş alemi, inanç dünyasıyla hiçbir kişiyi dışarıda bırakmadan kapsayıcı bir anlayışla hareket ederek bir iş birliği sürecini başlatacaklarını vurgulayan İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Bu ortak akıl masasına hakikaten derin kabiliyetleri olan, birebir vakitte çok önemli hazırlıkları olan, toplumsal siyasetler açısından hassas oldukları alanda çok özel hazırlıkları olan TÜSİAD’ın data tabanından faydalanmak istiyoruz. Bunları ilerleyen günlerde müşterek çalışma ortamlarında yeniden toplumun ve basın mensuplarının huzurunda yapacağız. Bu yalnızca TÜSİAD ile değil, birçok kurum ile olacak. Bizim için hiç kimsenin birbirinden farkı yok ve herkesin İstanbul’a yarar vermesi uğraşı içerisindeyiz. İstanbul için daima bir arada çalışmamız gerektiğinin farkındayız.”

– “İlk Meclis toplantımız pazartesi”

Ekrem İmamoğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir soru üzerine 8 Temmuz Pazartesi günü yapılacak Meclis toplantısına başkanlık yapacağını ve yürütülen faaliyetlerin canlı olarak yayımlanacağını belirterek, şunları aktardı:

“Öncelik birinci Meclis günümüz pazartesi. 39 belediye lideriyle bir iş birliği toplantısı yapacağız. Davetlerimizi yaptık. Bu türlü bir gün geçeceğini belirtmek isterim. Toplumun muhtaçlıkları ve insanların bize ilettiği meselelerin tahliliyle ilgili unsurlarımız olacak. Natürel ki ekonomiyi konuşacağız. Gündemimiz epey ağır. Ben Meclis’e eşlik edeceğim. Bu süreçte mümkün olduğu kadar Meclis’te olmak konusunda bir kararlılığım var. Zira istediğimiz ve dilediğimiz lisanın Meclis’te oturmasını istiyoruz. Daha evvelki uygulamalarımızda olduğu üzere birebir şeffaflıkla duyuracağız.”

“İGDAŞ Genel Müdürlüğüne bir atama yaptınız mı?” sorusuna İmamoğlu, “Yok. Şu anda iştiraklerle ilgili rastgele bir atama yok. Zati oralarda genel şura süreçleri var. Genel konsey süreçleriyle ilgili davetimiz var. Genel heyetler olduğu vakit zati basına düşer. Şu anda hiçbir atamamız yok. Yalnızca İGDAŞ değil, hiçbir iştirakte atamamız yok.” yanıtını verdi.

AA

Başa dön tuşu