Türklerin Bolca Aldığı Altcoin İçin Hack Şoku! Sahte Coin!

Kripto para dünyasında yaşanan hackler her zaman gündem konusu olmuştur. Şimdi de bir altcoin için hack gündemde. XRP savunucusu avukat John Deaton’ın Twitter hesabı 4 Haziran’da hacklendi. Ayrıca kötü niyetli bir LAW tokenını tanıtmak için kullanıldı. Ayrıntılara bir bakalım.

Sahte altcoin tanıtımı yapıldı

Crypto Law isimli twitter hesabından Deaton bir tweet paylaştı. Hesabının “birkaç gün boyunca acımasız bir siber saldırı” altında olduğunu tweetledi. Önde gelen altcoin XRP avukatı, kızının hesabı aracılığıyla takipçilerini saldırı konusunda uyardı. Ayrıca olayı bildirmeye çağırdı.

“John Deaton’ın telefonu birkaç gün süren amansız bir siber saldırının ardından bugün hacklendi. Bu yasal bir tweet DEĞİLDİR. Hesabı ele geçirilmiştir. Kendisi durumu düzeltmek için acil adımlar atmıştır.”

Altcoin XRP topluluğunun bazı üyeleri Deaton’ın çağrısına olumlu yanıt verdi. Diğer taraftan daha fazla kullanıcıyı durum hakkında uyarmak için tweetler attı. Twitter kullanıcısı Osakar Arnarson, diğer kullanıcıları hacklenen hesabı nasıl bildirecekleri konusunda eğiten adım adım bir prosedür tweetledi. Bir çok başka kullanıcı da yanıt vererek saldırıyı başarıyla bildirdiklerini belirtti.

Saldırının zamanlaması, doğum gününe denk gelmesi nedeniyle ilginç. Altcoin LAW token’ının sahte bir eşantiyonunu sundukları için, bu muhtemelen bilgisayar korsanları tarafından tweetlerine meşruiyet katmak için hesaplanmış bir hareket anlamına geliyor. Dolandırıcılara göre, token “kripto düzenlemesi ve yargı yetkisi etrafında odaklanan tokenizasyon ve DeFi’ye yenilikçi bir yaklaşım getiriyor.”

Farklı uyarılar

Bu arada, önde gelen birkaç altcoin XRP topluluğu üyesi, başkalarını dolandırıcılığa karşı dikkatli olmaları konusunda hemen uyardı. Ayrıca Ripple’ın CTO’su David Schwartz da bu uyarıları yineleyerek şunları ekledi:

“Bu site https://fuse.io’un bir kopyasıdır ve birçok yönden bozuktur. Kayıt anonimdir. Bunun bir şey olduğuna dair tek kanıt John’un Twitter’ı.”

Deaton, Crypto Twitter’da, özellikle de altcoin XRP topluluğu içinde popüler bir figür. 200.000’den fazla takipçisi var. Ayrıca Ripple ile SEC arasında devam eden davayı takip etmesiyle sağlam bir üne sahip. Avukat, kurumun Ripple’a karşı yürüttüğü yaptırımların altcoin XRP yatırımcılarına zarar verdiğini iddia etmişti. Ayrıca SEC’e karşı bir toplu dava açmıştı. Kripto piyasasında yanlış bilgilerin ve aldatıcı finansal verilerin yayılması, yatırımcıların genellikle sektördeki etkili kişilerin rehberliğine güvendikleri göz önüne alındığında önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu tür eylemler piyasanın istikrarını tehlikeye atmakta ve düzenleyicilere sektöre ihtiyat ve dikkatle yaklaşmaları için ek gerekçeler sağlamakta.

Milyon Dolarlık Hack Bu Altcoin’i Yüzde 99 Çökertti!

Kimlik avı dolandırıcılığı daha cesur hale geliyor. Bu arada, olay çoğu Bitcoin ve altcoin dolandırıcısının cüretkâr doğasını vurgulamakta. Diğer kripto hırsızlığı türleri düşüş eğilimindeyken, kimlik avı dolandırıcılığı ivme kazanıyor. Altcoinhaberi.com olarak belirttiğimiz üzere dolandırıcılar, ünlü kişilerin Twitter hesaplarını hackliyor. Ayrıca projelerin Discord sunucularını hackliyor. Diğer taraftan kimlik avı bağlantıları içeren spam gönderileri gibi birçok yöntem kullanıyor.  Çoğu durumda, kimlik avı bağlantıları mevcut bir proje için airdrop sunuyor. Diğer taraftan yeni bir projeyi tanıtıyor. Kullanıcılardan genellikle cüzdanlarını bağlamaları isteniyor. Neticede ise yatırımcıların fonlarını kaybetmelerine neden olur. Altcoin LAW token web sitesi çoğu kimlik avı sitesine benzer bir arayüze sahip. Bu nedenle kullanıcıların cüzdanlarını bağlamalarını gerektiriyor. Bu yazının yazıldığı sırada cüzdanlarını dolandırıcılık sitesine bağlayan ya da para kaybeden herhangi bir kişi olduğuna dair bir rapor yer almıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu