Türklerin Aldığı Bu 2 Altcoin’den Uzak Durun!

Danışmanlık devi The Motley Fool’dan bugün iki altcoin için önemli uyarılar geldi. İki altcoin Türkler arasında meşhur. Detaylara bakalım.

Altcoin ApeCoin

Danışmanlık devinin uzak durum dediği ilk altcoin Apecoin. Mart 2022’de piyasaya sürüldüğünde, ApeCoin çok fazla heyecan ve spekülasyon yarattı. Bu yeni token, sıradan yatırımcıların şimdiye kadarki en popüler misli olmayan token (NFT) koleksiyonlarından biri olmaya devam eden Bored Ape Yacht Club’ın yukarı yönlü potansiyeline erişebilmelerinin birincil yolu olmayı vaat ediyordu. O dönemde ünlüler tek bir Bored Ape NFT için yüz binlerce dolar ödüyordu. Ayrıca fiyatlar aya doğru gidiyor gibi görünüyordu.

Ancak altcoin ApeCoin’in piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra, NFT piyasasındaki fiyatlar çökmeye başladı. Diğer taraftan ApeCoin’in uzun vadeli iyi bir yatırım olma şansı da azaldı. Bored Ape NFT’leri için taban fiyatlar şu anda tüm zamanların en düşük seviyesinde. Bazı durumlarda, milyon dolarlık yatırımlar artık 60.000 dolar gibi düşük bir değere sahip. NFT taban fiyatları artmaya başlayana kadar, ApeCoin’in yükselmesi neredeyse imkansız. Çünkü Bored Ape NFT koleksiyonu ile token arasındaki yakın ilişki söz konusu.

Başarısız girişimler

Altcoin ApeCoin’in fiyatını desteklemek için yapılan birkaç girişim artık başarısız oldu. Otherside adında yeni bir metaverse dünya için planlar vardı. ApeCoin’i, Bored Ape temalı bir fast-food restoranında hamburger ve patates kızartması satın alabilmek gibi gerçek dünya kullanımlarıyla dolu bir yardımcı paraya dönüştürme planları vardı. Sadece bu kadar da değil. Bored Apes’i Web3 yaratıcı ekonomisi tarafından desteklenen yeni bir eğlence markasına dönüştürme planları vardı. ApeCoin token sahipleri için VIP deneyimler yaratma girişimleri de oldu. Bunlar arasında yeraltı kanalizasyonlarında koşan çizgi maymunların yer aldığı bir NFT oyunu da vardı.

ApeCoin’in değerini artırmaya yönelik tüm bu kötü niyetli girişimler göz önüne alındığında, bu açıkça kaçınılması gereken bir kripto token. Elbette, NFT piyasası yükselebilir. Bored Apes dünyanın en iyi NFT koleksiyonlarından biri olmaya devam ediyor. Ancak altcoin ApeCoin’in bu yıl yaklaşık %50 değer kaybetmesinin iyi bir nedeni var. Yatırımcılar, bir zamanlar umut vaat eden bu kripto projesini tersine çevirmeye yönelik tüm başarısız girişimlerden bıktı.

Altcoin Dogecoin

Orijinal meme coin olarak altcoin Dogecoin, ilk kripto yatırımcıları için özel bir anlam taşıyor. Bu yüzden onu kaçınılması gereken dijital paralar listesine koymak çok kötü hissettiriyor. Ancak en iyi günleri artık çok geride kaldı. Altcoin Dogecoin bu yıl için “yalnızca” %3 düşüş gösterdi. Ancak Elon Musk’ın Saturday Night Live’da The Dogefather olarak göründüğü Mayıs 2021’deki altcoin Dogecoin çılgınlığının zirvesinden bu yana, fiyat neredeyse %90 oranında düştü.

altcoin

2022 yılında, Twitter’ı satın alacağına dair söylentiler çıkmaya başlar başlamaz, Musk’ın Twitter ile bir tür Dogecoin entegrasyonu için büyük planları olduğuna dair tekrarlanan öneriler vardı. Hatta bu yıl, ikonik Twitter kuşunu Dogecoin maskotu Shiba Inu köpeğiyle değiştirecek kadar ileri gitti.  Ancak Dogecoin’in fiyatında sürdürülebilir bir toparlanma olduğuna dair herhangi bir işaret yok. Daha da kötüsü, Musk şu anda Dogecoin yatırımcılarıyla, kişisel kazanç için kriptonun değerini manipüle ettiğini iddia eden bir toplu davaya karışmış durumda. Ayrıca günün sonunda, gerçek dünyada çok az faydası olan ya da hiç olmayan oldukça spekülatif bir meme coin olarak kalmaya devam ediyor. 2013’te bir şaka olarak başladı. 10 yıl sonra hala bir şaka. Ancak bu sefer kimse gülmüyor.

Yatırımcılar için çıkarımlar

Burada iki büyük ders var: Birincisi, NFT’lerde gördüğümüz gibi, yalnızca büyük paralar kazanma umuduyla yeni bir trendin peşinden koşmamalısınız. İkincisi, meme coinlerde gördüğümüz gibi, hızlı zengin olma planının bir parçası olarak kriptoya yatırım yapmamalısınız.

altcoin

Altcoinhaberi.com olarak baktığımızda dışarıda uzun vadede sağlam büyüme beklentileri olan pek çok iyi kripto yatırımı var. Ne yazık ki altcoin Dogecoin ve altcoin ApeCoin bunların arasında yer almıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin. Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu