Türkiye’den ABD’ye S-400 yanıtı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un Türkiye’nin S-400 tedariki hakkındaki açıklamasına ait, “ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak bağlara ziyan verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.” sözünü kullandı.

Aksoy, Ortagus’un dün Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi tedariki hakkındaki açıklamalarına ait soruya karşılığında, “açıklamanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Donald Trump’ın G20 Doruğu sırasında yaptıkları görüşmenin içeriği ve ruhuyla bağdaşmadığını” bildirdi.

“Türkiye’yi S-400 tedarik etmeye sevk eden şartlar ortadadır.” sözünü kullanan Aksoy, Trump’ın da G20 Doruğu’nda bunu teyit ettiğini ve Türkiye’ye adil muamele yapılmadığını açıkça belirttiğini hatırlattı.

Aksoy, şöyle devam etti:

“Biz sürecin başından beri bu mevzuyu şeffaf bir biçimde yürüttük. ABD’nin S-400 sisteminin F-35 sistemlerine ziyan verebileceği konusundaki kaygılarını gidermek üzere NATO’nun da dahil edilebileceği teknik bir çalışma kümesi kurulmasını önerdik lakin bu teklifimize hala cevap alamadık. ABD tarafını diplomasi ve diyaloğu dışlayarak bağlantılara ziyan verecek yanlış adımlar atmaktan kaçınmaya davet ediyoruz.”

Ortagus, Bakanlık olarak Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın alması ve muhtemel yaptırımlar konusundaki duruşlarında değişiklik olmadığını söylemişti.

 

 

 

 

 

AA

Başa dön tuşu