Türkiye’den ABD’nin F-35 programı kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD idaresinin Türkiye’yi F-35 programından çıkarmasının hiçbir legal münasebete dayanmadığını belirterek, “ABD’yi stratejik münasebetlerimizde onarılmaz yaralar açacak bu yanlıştan geri dönmeye davet diyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığının, S-400 hava savunma sistemini tedariğinden ötürü Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını açıkladığı hatırlatıldı.

“Bu tek taraflı adım, müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı üzere hiçbir yasal münasebete de dayanmamaktadır.” denilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılması, adil olmadığı üzere S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı tezi da geçersizdir. Bu hususta NATO’nun da katılacağı bir çalışma kümesi kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması, ABD tarafındaki ön yargının ve sıkıntıyı yeterli niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir.”

ABD’nin, Türkiye’nin dostluğuna verdiği kıymeti yalnızca telaffuzla değil, hareketle ve bilhassa de terör örgütleri DEAŞ, PKK/PYD/YPG ve FETÖ ile uğraşta göstermesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile Lider Trump ortasında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Tepesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her seviyede sadık kalınması, bu bakımdan büyük ehemmiyet taşımaktadır. ABD’yi stratejik bağlarımızda onarılmaz yaralar açacak bu yanılgıdan geri dönmeye davet diyoruz.”

AA

Başa dön tuşu