Türkiye ile Sudan arasında tarım ve hayvancılıkta işbirliği

Çankaya Köşkü’ndeki imza merasimine Oktay ve Elderi’nin başkanlığında yürütülen heyetler ortası görüşmelerde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile Sudan Tarım Bakanlığı yetkilileri katıldı.

İmza merasiminin akabinde konuşan Oktay, “Türkiye-Sudan alakalarının gelişmesi ve Sudan’ın kalkınması için inşallah çok hoş, somut bir proje olacak. Her iki ülke için de güzel olsun.” dedi.

Mutabakat kapsamında, tarım üretimi, hayvancılık eserleri ve sürece sanayisinin geliştirilmesi alanlarında işbirliği ve ortak çıkarları gerçekleştirecek formda iki ülke ortasındaki ticaretin üst düzeylere çıkartılması hedefleniyor.

Buna nazaran, Türkiye, Alhawad Projesi için üç sulama kaynağı olan Nil Irmağı, yeraltı suları, vadi suları için sulama altyapıları konusunda bütüncül bir teknik araştırma yapacak. Araştırma, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sudan Sulama ve Su kaynakları Bakanlığınca koordineli biçimde sürdürülecek.

Ayrıca Alhawad Projesi kapsamında, iki ülkenin iştirakinde, tohum ıslahı, doğal meraların geliştirilmesi ve hayvansal üretimin yapılmasını kapsayan pilot bir çiftlik kurulacak ve bu proje içinde yer alan hayvancılık ve tarım yapan çiftçilere takviye verilecek.

Enerji alanında ise Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) Sudan’da yürüttüğü çalışmalar farklı alanlarla genişletilecek ve bu alanda işbirliği güçlendirilecek.

Anlaşma kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı heyetleri, ilerleyen günlerde Sudan’ı ziyaret edecek.

Başa dön tuşu