Türkiye 2022’yi yüzde 64,27 enflasyonla kapadı

Aralık’ta yıllık enflasyon baz tesiriyle yüzde 64,27 olarak kaydedildi.

Bloomberg HT Araştırma Ünitesi’nin yaptığı ankette yıllık enflasyon beklentisi yüzde 67, aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 2,8 olarak kaydedilmişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son enflasyon raporunda ise yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65,2 olmuştu.

Aralık ayında öncü göstergelerden gelen sinyaller de enflasyonda baz tesirini göstermişti.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Ücretliler Geçinme Endeksi’ne nazaran İstanbul’da perakende fiyatlar Aralık ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 92,97 oranında arttı. Toptan eşya fiyatları endeksi ise tıpkı ayda yıllık yüzde 81,31 yükseldi.

İstanbul’da perakende fiyatlar aylık bazda ise yüzde 2,94 oranında artarken, toptan eşya fiyatlarındaki aylık değişim yüzde 3,71 oldu.

Aralık ayında tüketici fiyatlarında yıllık artış oranı 3 ayın akabinde çift haneli düzeylere döndü.

Benzer eğilim Türk-İş’in besin enflasyon oranlarında da görüldü.

Türk-İş tarafından hazırlanan Açlık ve Yoksulluk Hududu Aralık 2022 araştırmasına nazaran, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken taban harcama fiyatındaki artış bir evvelki aya nazaran yüzde 4,41 oranında, son 12 ayda yüzde 98,41 oranında artış gerçekleşti.

Baz tesiri nedir?

İki periyot ortasındaki değişim hesaplanırken, değişime temel alınan devirde olağandan değerli ölçüde düşük yahut yüksek bir gerçekleşme olmuş ve karşılaştırılan periyotta tıpkı anormallik tekrarlanmamışsa bu kere gerçekleşme olağan seviyede olur ve kelam konusu göstergede süratli bir düşüş ya da artış ortaya çıkar.

Bu tesire baz tesiri ismi verilir

Başa dön tuşu