Türk teknoloji girişimleri Las Vegas’ta vitrine çıktı

İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan (İSTKA) yapılan açıklamaya nazaran, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü uyumunda çalışan İSTKA’nın dayanağıyla CES 2023’te Türk teknoloji girişimcileri için İstanbul Pavyonu kuruldu.

ABD’nin Las Vegas kentinde 5-8 Ocak’ta düzenlenen ve dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan CES 2023’te kurulan yaklaşık 260 metrekarelik İstanbul pavyonunda, tüketici elektroniği alanında yenilikçi ve teknoloji odaklı eseri bulunan 53 Türk teknoloji teşebbüsü yer aldı.

İstanbul Pavyonu’nda tanıtılan Türk teknoloji teşebbüsleri ortasında; elektrikli ve otonom hava taksi teşebbüsünden görme kaybı riskini erken kademede tespit etmeye imkan sağlayan taşınabilir teşhis aygıtına; disleksi, otizm, zihinsel yetersizliği yahut alzheimer olan şahısların bilişsel performanslarını artıran telefon yazılımından kentte tarımı 365 gün mümkün kılan akıllı tarım teknolojilerine ve kargo göndermek isteyenlerle seyahat ederek ek gelir etmek isteyen kullanıcıları bir ortaya getiren taşınabilir platforma kadar inovatif teşebbüsler bulunuyor.

Türk startuplar fuarda, 4 gün boyunca eser ve teknolojilerini, sergileme ve müşteri görüşmeleri yapma imkanı bulacak. İstanbul Pavyonu’nda sergilenen Türk teknoloji teşebbüslerinin tanıtımı için https://ces2023.istka.org.tr/ isimli web sitesi de oluşturuldu.

Türk Hava Yolları’nın Türk teknoloji girişimcilerine sponsorluk mutabakatı kapsamında indirimli bilet temin ettiği tertibe, bu yıl 174 ülkeden teknoloji şirketi katılıyor.

Fuarda; yapay zeka, robotik ve droneler, dijital sıhhat, uzay teknolojisi, oyun ve spor , akıllı kentler, araç teknolojisi, konut cümbüşü, kripto para birimi-NFT’ler ve daha birçok sanayiyi temsil eden 41 farklı teknoloji kategorisinden teşebbüsler sergileniyor.

CES 2023’te sergilenen yeni jenerasyon teknoloji eserlerinin tamamı birinci sefer bu tertipte tanıtılıyor. Dünyanın en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune Küresel 500 şirketinden 323’ü de fuarda yer alıyor.

CES 2023’te yer alan Türk startuplar

CES 2023’te yer alan Türk sturtup’lar ortasında şu teşebbüsler bulunuyor:

“Afara, HMS-Auto Train Brain, Kidolog, Byqee Teknoloji, Pivony, ICYWAVE, Ottobo, Car4Future, Stroma, Unitinia, Advoard Robotics, Rise, Novus Technologies Inc, Lugath, Albert Health, Adlema, Gen Drones, Saha Robotik, Co Print, Vahaa, GrakGrak Cargo, Spero 3D, Retinow, MYTH AI, Bugiworks Technology-HERGELE, CatchPad, Amazoi Tech, Arvia, Köstebek, OCALIS, Degz Robotics, THECLICO, Mantiscope, MOVE ON, MOBIQU Smart Boxes, ABRAKADABRA, COWEALTHY, EVODICE, AirCar, ONARFA, GNS Elektromekanik, Innovathink, Beebird, Worknight Studios, CY Sistem OcuSim, GlaucoT, Hype Wearables, Interrupt Biomedical & Engineering, Cerebrum, Huss Engineering-Rownd, Macellan, NaraXR ve Octopus.”

Başa dön tuşu