TÜRES’ten restoran ve lokantalara “fiyat sabitleme” çağrısı

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Lideri Ramazan Bingöl, son devirde birçok emtia ve girdi fiyatlarında gerileme yaşandığını ve dolardaki hareketliliğin durulduğunu belirterek, “Bu nedenle tüm restoran ve lokantalara ramazan ayına kadar fiyat sabitleme davetinde bulunuyoruz. Gelin, enflasyonla çabada daima bir arada elimizi taşın altına koyalım.” dedi.

Bingöl, AA’ya yaptığı değerlendirmede, zincir ve lokal marketlerin fiyat sabitleme ve indirim kampanyalarının başka dallarda de hayata geçmesi, enflasyonla gayrete tüm işletmelerin dayanak vermesi gerektiğini söyledi.

Son periyotta birçok emtia ve girdi fiyatında gerileme yaşandığını, dolardaki hareketliliğin durulduğunu, akaryakıt fiyatlarının düştüğünü, elektriğe bir artırım gelmeyeceğinin açıklandığını anlatan Bingöl, “Bu nedenle tüm restoran ve lokantalara ramazan ayına kadar fiyat sabitleme davetinde bulunuyoruz. Gelin, enflasyonla çabada daima birlikte elimizi taşın altına koyalım” diye konuştu.

Bingöl, ramazan ayının başlamasına yaklaşık 2,5 ay kaldığını hatırlatarak, bu süreçte fiyatların artırılmamasının tüketicilere yönelik kıymetli bir dayanak olacağını da söyledi.

“İşletmelerde menüler kapılara asılmalı”

TÜRES Lideri Bingöl, son vakitlerde bilhassa orta gelirlilere hitap eden restoran ve lokantalarda tüketicilerin sürpriz fiyatlarla karşılaştığına dair şikayetler aldıklarını bildirdi.

“Lüks restoranlara gidenler aslında fiyatların yüksek olduğunu biliyor fakat olağan işletmelerde bile fahiş ve haksız fiyatlamaların yaşandığını duyuyoruz” diyen Bingöl, müşterilere dikkatli olmaları davetinde bulundu.

Bingöl, “Müşterilerin yüksek ve sürpriz fiyatlarla karşılaşmamaları için işletmelere, ‘kapılarına menüleri asmaları’ davetinde bulunuyoruz. Bu bahiste teşebbüslerimiz de olacak. Gelen müşteri oturmadan fiyatlara bakabilsin ve sonradan bir sürprizle karşılaşmasın.” biçiminde konuştu.

Başa dön tuşu