TSPB/Keler: Emeklilik yatırım fonları ülkemizin geleceği için önemli

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Lideri Dr. Alp Keler, “Emeklilik yatırım fonları, sermaye piyasamız ile ülkemizin geleceği ismine büyük kıymet arz ediyor. Günümüzde gelişmiş ülkelerde emeklilik yatırım fonlarının ülke büyümesine, yatırımcıların vadelerinin uzamasına büyük katkı sağladığını görüyoruz.” sözlerini kullandı.

Keler Sermaye Piyasasında Gündem mecmuasının Temmuz sayısında görüşlerini paylaştı.

Alp Keler, TSPB olarak çeşitli memleketler arası kurumlara üye olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin milletlerarası finansal piyasalardaki aktifliğini artırmak, iş birliklerini geliştirmek ve İstanbul Finans Merkezi Projesi’ne takviye olmak emeliyle, üyesi olduğumuz kurumların çalışmalarına katılıyor ve idarelerinde faal rol alıyoruz. Birlik olarak Asya Menkul Değerler Forumu (Asia Securities Forum-ASF) Genel Kurulu’na Kasım ayında İstanbul’da mesken sahipliği yapmanın yanı sıra Milletlerarası Menkul Değer Birlikleri Konseyi’nin (International Council of Securities Associations-ICSA) 2019 Yarı Yıl Toplantısını 3-5 Kasım 2019 tarihlerinde yeniden İstanbul’da gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Ülkemizin ve sermaye piyasalarımızın tanıtımı açısından büyük kıymet taşıdığına inandığımız kelam konusu toplantılarla, Kasım ayında ASF ve ICSA üyelerini bir ortaya getirerek, ABD, Avrupa ve Asya’yı kapsayacak formda, dünya gündeminin İstanbul’da daha geniş bir temsil ile tartışılması fırsatını elde edeceğiz.”

Birlik olarak üzerinde çalıştıkları ve düzenleyici otoritelere aktardıkları değerli bahislerden birinin de Kişisel Emeklilik Sistemi (BES) olduğunu belirten Keler, “Emeklilik yatırım fonları, sermaye piyasamız ile ülkemizin geleceği ismine büyük ehemmiyet arz ediyor. Günümüzde gelişmiş ülkelerde emeklilik yatırım fonlarının ülke büyümesine, yatırımcıların vadelerinin uzamasına büyük katkı sağladığını görüyoruz. Ülkemizde ise emeklilik yatırım fonlarının, ülke ulusal gelirine nazaran küçük olduğunu ve sistemden erken çıkışların olduğunu gözlemliyoruz. Halihazırda uygulanan BES modelinin daha başarılı olması tarafında; yatırımcıların varlık dağılımını yanlışsız yapabilmeleri için bilgilendirilmelerinin ve fonlarını daha fazla sayıda alternatif ortasından seçebilmelerinin sağlanmasının değerli olduğunu düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’de BES iştirakçilerinin etkin çalışma hayatlarında yapacakları birikimlerle, emeklilik periyodunda refahlarını taban bir kayıpla sürdürecek gelir akışı sağlamalarını hedeflenmesi gerektiğini aktaran Keler, “Yapılacak birikimlerle finansal sistemimizin daha da gelişeceğine, yeni eserlerle daha gelişmiş bir finansal sistem yaratılarak, dış dünyadaki olumsuz gelişmelerden daha az etkilenen bir yapı içinde muhtaçlığı olanlara düşük maliyetli finansman imkanı sağlanacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Başa dön tuşu