Trump yönetimi nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

ABD’de Donald Trump idaresi, 2020 yılında yapılacak nüfus sayımında yer almasını istediği vatandaşlık sorusundan vazgeçtiğini açıkladı. Adalet Bakanlığı avukatı Kate Bailey, kelam konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bailey, Yüksek Mahkemenin “nüfus sayımında ‘vatandaş mısınız?’ biçimindeki sorunun uygun olmadığı” istikametindeki kararına uyacaklarını bildirdi. Buna nazaran gelecek yıl yapılacak nüfus sayımında iştirakçilere vatandaşlık durumlarıyla ilgili rastgele bir soru sorulmayacak.

Bailey, vatandaşlık sorusunun olmadığı nüfus sayım kağıtlarının basım talimatının da ilgili kuruma gönderildiğini kaydetti.

ABD Lideri Trump, 2020’de yapılacak nüfus sayımında, kesinlikle vatandaşlık sorusuna yer vermek istediklerini açıklamış, lakin mevzu yargı pürüzüne takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesine kadar giden dava sürecinin sonunda mahkeme, nüfus sayımında vatandaşlık sorusunun eklenmesinin münasebetinin net olmadığını, bu sebeple bu sorunun uygun bulunmadığını açıklamıştı.

AA’nın haberine nazaran; mahkeme kararının akabinde Trump, ABD’de yaşayanların katılacağı bir nüfus sayımında bu bireylere “Vatandaş mısınız?” diye sormaktan daha doğal bir şey olmadığını belirtmiş, “Gerçekten çok komik ki hükümetimiz, daha doğrusu ülkemiz, bu çok değerli, ayrıntılı ve değerli nüfus sayımında en kolay bir vatandaşlık sorusunu soramıyor.” sözünü kullanmıştı.

ABD’de her 10 yılda bir, ülke genelinde meskenlere posta yoluyla gönderilen anket formlarıyla yapılan nüfus sayımını, Ticaret Bakanlığına bağlı Nüfus Yönetimi yürütüyor. 2020’den itibaren nüfus sayım sürecinin, büyük ölçüde internet üzerinden gerçekleştirileceği kaydediliyor. 

Başa dön tuşu