Trump ve Xi ticaret görüşmeleri için yol bulmakta güçlük çekiyor

ABD lideri Donald Trump ve Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in kilit ehemmiyetteki birinci taleplerinde çok yavaş ilerleme olması, ABD ve Çin’in çok derinlere giden farklılıklarını giderebilmek için  müzakere masasına dönüp dönmeyecekleri konusundaki kuşkuları artırıyor.

Trump bu hafta, Çin’in Xi’nin taahhütte bulunduğunu sav ettiği büyük ölçüde ABD tarım eserlerini satın almadığı yolundaki şikayetini tekrarladı. Öte yandan, Çin’in temel talebi olan ABD’nin telekomünikasyon devi Huawei Technologies Co.’ya yönelik davranışında da bir ilerleme olmadı.

Anlaşmazlığın devam etmesi ile birlikte, mevzu hakkında bilgiye sahip kaynaklara nazaran, gelecek yılki seçimler için gayretlerini ağırlaştıran Trump’ın Çin ile kapsamlı bir ticaret mutabakatına varması artan bir biçimde uzak bir ihtimal üzere görünüyor.

İki önderin geçen ay Osaka’da gerçekleştirdiği toplantıda neler üzerinde mutabakata vardıkları konusundaki farklı yorumlara ek olarak, iki ülke Mayıs ayında çöken taslak muahedeye dayanarak görüşmeleri tekrar başlatmak ya da tekrar baştan başlamak konusunda karar vermek durumunda.

İki tarafın da Haziran sonunda gerçekleştirilen  G-20 doruğunda ne mevzuda mutabakata vardıklarına ait yaptıkları açıklamalarda açık farklılıklar görülüyor. Trump Xi ile toplantısının akabinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin ile büyük ölçüde ABD tarım eseri alması konusunda mutabık kalındığını söyledi. Lakin Çin heyetinden bir üye, bahis hakkında bilgiye sahip bir kaynağa nazaran, Pekin’in Trump’ın kamuoyuna yaptığı açıklama her ne olursa olsun tarım konusunda taviz vermeyeceğini kaydetti.

Aynı kaynağa nazaran, Pekin, daha fazla tarım eseri satın almadan evvel, Trump idaresinin ABD’li tedarikçilere Huawei’ye teslimatın yine başlaması için lisans vermesini istiyor.

 

Başa dön tuşu