Trump nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

ABD Lideri Donald Trump, 2020’de yapılacak nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi istikametindeki teşebbüsünü sona erdirdiğini açıkladı.

Trump, Amerikan kamuoyunda tartışmalara neden olan vatandaşlık sorusu ısrarından vazgeçti.

Beyaz Saray’da basın mensuplarına açıklama yapan Trump, nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi tarafındaki uğraşına son vermesine karşın öteki tüm yasal yolları kullanarak kimlerin Amerikan vatandaşı olup olmadığını tespit edeceklerini söyledi.

Trump, “20 milyar dolar harcayıp nüfus sayımı yapıyoruz fakat insanlara en kolay olarak Amerikan vatandaşı olup olmadığını soramıyoruz. Bu çok komik.” değerlendirmesini yaptı.

Konuyla ilgili Başkanlık Kararnamesi çıkarma yetkisinin olduğunu kaydeden Trump, bu yola şimdilik başvurmamayı tercih ettiğini belirtti.

– Trump ile yargı ortasında nüfus sayımı çekişmesi

Trump, 2020’de yapılacak nüfus sayımında, kesinlikle vatandaşlık sorusuna yer vermek istediklerini açıklamış lakin mevzu yargı pürüzüne takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesine kadar giden dava sürecinin sonunda mahkeme, nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesinin münasebetinin net olmadığını, bu sebeple bu sorunun uygun bulunmadığını açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı ise Yüksek Mahkemenin ilgili kararına uyacaklarını bildirmiş, buna nazaran gelecek yıl yapılacak nüfus sayımında iştirakçilere vatandaşlık durumlarıyla ilgili rastgele bir soru yöneltilmeyeceğini kaydetmişti.

Öte yandan Trump’ın nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesiyle ilgili olarak bir Başkanlık Kararnamesi çıkarmayı planladığı sav edilmişti.

ABD’de her 10 yılda bir, ülke genelinde konutlara posta yoluyla gönderilen anket formlarıyla yapılan nüfus sayımını, Ticaret Bakanlığına bağlı Nüfus Yönetimi yürütüyor. 2020’den itibaren nüfus sayım sürecinin, büyük ölçüde internet üzerinden gerçekleştirileceği kaydediliyor.

AA

Başa dön tuşu