Trump: (İran) O tehditler dönüp yine sana zarar verebilir

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum stoğu konusundaki son adımına Twitter hesabından bir defa daha reaksiyon gösterdi.

Trump, açıklamasında, “İran yeni bir ikaz yayımladı. Manevî, şayet yeni bir nükleer muahede yoksa zenginleştirilmiş uranyum ölçüsünü istedikleri ölçüde artıracaklarını söylüyor. Yaptığın tehditler konusunda dikkatli ol İran; o tehditler daha evvel kimseye olmadığı kadar dönüp yeniden sana ziyan verebilir.” sözlerini kullandı.

İran idaresi, hafta başında, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer mutabakatta belirtilen 300 kilogram stok limitinin üzerine çıkardığını duyurmuştu. İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberinde, Tahran idaresinin yüzde 3,67 zenginleştirilmiş uranyum düzeyini nükleer mutabakatta belirlenen 300 kilogram stok limitinin üzerine çıkardığı kaydedilmişti.

ABD Lideri Trump, bu açıklama üzerine İran’a, “Ateşle oynuyorlar.” sözüyle reaksiyon göstermiş, Beyaz Saray ile ABD Dışişleri Bakanlığı da başka ayrı açıklamalarla İran’ın kararını kınamıştı.

 

Başa dön tuşu