Trump ile Kim Jong-Un silahsızlandırılmış bölgede görüştü

ABD Lideri Donald Trump, Güney Kore’ye ziyaretinde Devlet Lideri Moon Jae-in ile bir ortaya geldi.

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Doruğu’nun akabinde Güney Kore’ye giden ABD Lideri Trump, Devlet Lideri Moon Jae-in ile Seul’de bir ortaya geldi. Trump-Moon görüşmesinde Kuzey Kore’nin nükleersizleşme sürecinin değerlendirildiği belirtildi. Trump ve Moon görüşmenin akabinde basın toplantısı düzenledi.

Güney Kore Devlet Lideri Moon ile birlikte “silahsızlandırılmış bölgeye” gideceklerini kaydeden Trump, “DMZ’ye gidiyoruz ve orada Kuzey Kore başkanı Kim ile görüşeceğiz. Birbirimiz anlıyoruz. Yaptırımlar hala devrede, acelem yok” sözlerini kullandı.

Görüşmenin emeline ait soruya ise Trump, “Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz, zira Vietnam’dan bu yana birbirimizi görmedik” karşılığını verdi.

G-20 Tepesi kapsamında Japonya’da bulunan Trump, Kuzey Kore başkanı Kim’e görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump’ın teklifini “çok enteresan bir öneri” olarak değerlendirmişti. Trump ise Kim’in de bu görüşmeyi istediğini belirterek, olası görüşme için son hazırlıkların yapıldığını açıklamıştı.

ABD Lideri Trump ile Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un birinci sefer 12 Haziran 2018’de Singapur’da bir ortaya gelmiş, burada Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı. Akabinde iki önder 26-27 Şubat tarihlerinde Vietnam’ın başşehri Hanoi’de bir kere daha görüşmüş, fakat dorukta somut bir ilerleme kaydedilememişti.

TEKLİF TRUMP’TAN GELMİŞTİ

G-20 Tepesi kapsamında Japonya’da bulunan ABD Lideri Donald Trump, Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un’a görüşme teklifinde bulunmuştu. Kuzey Kore ise Trump’ın, silahsızlandırılmış bölgede görüşme yapma teklifine “çok enteresan bir öneri” karşılığını vermişti.

SON DORUKTA SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

ABD Lideri Trump ile Kuzey Kore önderi Kim Jong-un birinci defa 12 Haziran 2018’de Singapur’da yapılan tarihi tepede bir ortaya gelmiş, burada Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki başkan 26-27 Şubat 2019’da Vietnam’ın başşehri Hanoi’de bir defa daha bir ortaya gelmiş lakin tepe beklenenden süratli formda ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ait, “Onlar yaptırımların büsbütün kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık” değerlendirmesinde bulunmuştu.

HT

Başa dön tuşu