Trump: Fed ne yaptığımı bilseydi faiz indirirdi

ABD Lideri Donald Trump, Fed heyetine iki aday göstermeye ve bunlardan birini de Jerome Powell’ın yerine muhtemelen lider olarak düşünmeye hazırlandığı periyotta, haftasonunu, Fed’i faiz indirimine gitmemekle eleştirerek, başladığı üzere bitirdi.

Trump, Washington’a dönmeden evvel, haftasonunu geçirdiği Morristown, New Jersey’de Air Force One’a binmeden evvel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Fed şayet ne yaptığını bilseydi, faizi düşürürdü” dedi. ABD Lideri, Fed’in siyasetinin ABD’yi Avrupa karşısında dezavantajlı duruma getirdiğini ve pay senedi piyasasındaki yararları sınırladığını kaydetti.

Trump’ın Pazar günkü bu yorumları, Cuma günkü “Merkez Bankası’nın hiçbir fikri yok” ve “bizim en sıkıntı problemimiz” biçimindeki açıklamalarının akabinde geldi.

Trump’ın bu yeni eleştirisi, ABD Lideri’nin, tekrar seçildiği varsayılarak, vazife müddeti 2022’de sona erecek Powell’ın yerine yeni birini atamak için taban hazırladığı ya da şayet Fed kendi istediklerini süratli bir formda yerine getirmezse bunu daha evvel yapabileceği yolundaki görüşlerle uyumlu.

Fed Cuma günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “Bizim en sıkıntı sorununuz rekabet içinde bulunduklarımız değil, Fed’dir,” dedi ve “Fed faizi çok erken, çok sık artırdı ve hiçbir fikri yok” değerlendirmesinde bulundu. Trump Powell’ı tekraren ekonomiyi tekrar desteklememekle eleştirmişti.

Trump geçen hafta ekonomist Judy Shelton ve Christopher Waller’ı Fed guvernörler şurası için aday göstermişti. Bu iki ekonomistin alt yapıları farklı, lakin her ikisi de muhtemelen Başkan’ın faiz indirime istikametindeki davetlerine istekli bir biçimde takviye olacak.

Konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa nazaran, bu iki adaydan biri Powell’ın misyon müddetinin dolması ile birlikte ya da ondan evvel Fed Başkanlığı’na getirilebilir.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakalara nazaran, Trump bu yılın başlarında Beyaz Saray hukukçularından Powell’ı misyondan almak için seçenekler bulmaları konusunda görevlendirmişti. Powell geçen ay verdiği bir mülakatta, Powell’ı başkanlıktan alıp tekrar şura guvernörlüğüne (Powell’ın şura guvernörlüğü vazifesi 2028’e kadar devam ediyor) getirmekle tehdit etmediğini, fakat isterse bunu yapabileceğini söyledi.

Powell, vazife müddeti bitene kadar başkanlığı yürütme niyetinde olduğunu söyledi ve bu husus hakkında “yasa açık” dedi.

ABD’de Fed kanunu, guvernörlerin ABD Lideri tarafından “mahkeme kararı” ile alınabileceğini söylüyor ve bunun da ekseriyetle yetersizlik, vazifesi ihmal ya da berbata kullanmaya dayandırılabileceği, ABD Başkan’nın mutlu olmadığı siyasetleri oluşturmanın bu kapsama girmediği kaydediliyor.

 

 

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu