Trafik sigortasında değişiklik

Trafik sigortasına ait kamu hizmet alımları kapsamında, saklılık ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ait poliçeler Riskli Sigortalılar Havuzu kapsamı dışında tutulacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Karayolları Motorlu Araçlar Mecburî Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Asılları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin, aracı işleten kişinin değişmesine ait unsurunda düzenlemeye gidildi. Buna nazaran, işletenin sahip olduğu yeni araca ait bilgileri sigorta şirketine bildirmesi, sahip olduğu hasarsızlık indirim hakkının birebir cinsteki araçlar için devam etmesi ve hakkında prim artırımı uygulanan işleten için düzenlenecek yeni mukavelede prim basamağının kaldığı yerden devam etmesine ait kararlar yürürlükten kaldırıldı. 

 

Yönetmeliğin “Riskli Sigortalılar Havuzu Çalışma Esasları” kısmında de değişikliğe gidilirken, buna nazaran, trafik sigortasına ait kamu hizmet alımları kapsamında, zımnilik ve güvenlik gerekçesiyle trafik tesciline tabi olmayan araçlara ait poliçeler ve sigortacılık prensipleri çerçevesinde basamak tespitinin yapılamadığı poliçeler havuz kapsamı dışında tutulacak.

Yönetmeliğin yürürlükten kaldırmaya ait kararları 1 Eylül 2019’da yürürlüğe girecek.

Başa dön tuşu