TOKİ/Bulut: Bizim konut satışlarımızda bir düşme yok

Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) Lideri Ömer Bulut, Türkiye’deki konut satışlarına ait, “TOKİ uygulamalarındaki bizim konut satışlarımızda rastgele bir düşme kelam konusu değil. Hatta, bizim satışa sunduğumuz konutlar, çoklukla kurayla satılan konutlardır.” dedi.

Bulut, Afyonkarahisar Belediyesi termal otelinde gazetecilere yaptığı açıklamada, TOKİ’nin artık yatay mimariyi ve mahalle kültürünü temel alan projeler geliştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 bin toplumsal konut muştusunu hatırlatan Bulut, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda biz 50 bin toplumsal konutun talep toplamalarını gerçekleştirdik. Kuralarını da 19 Ağustos itibariyle tamamlayacağız. 15 bine yakın inşaata da bir taraftan başladık. Münasebetiyle 2019 yılında biz, 50 bin toplumsal konutun inşallah inşaatına başlamış olacağız. Esasen Etraf ve Şehircilik Bakanlığımızın önümüzdeki süreçte hem toplumsal konut hem de kentsel dönüşüm noktasında maksatları var. Bu amaçlar doğrultusunda yeni konut uygulamalarımız devam edecek.”

– “Bütün projelerimize yüksek oranda bir talep var”

Bir gazetecinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran Türkiye’deki konut satışlarına bağlı olarak TOKİ’nin konut satışlarında bir düşüş olup olmadığı tarafındaki sorusuna karşılık Bulut, şu değerlendirmede bulundu:

“TOKİ uygulamalarındaki bizim konut satışlarımızda rastgele bir düşme kelam konusu değil. Hatta, bizim satışa sunduğumuz konutlar, çoklukla kuralı satılan konutlardır. Türkiye’deki konut satışları da Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından ortaya konan bilgilerdir. Lakin konut satışlarını da yalnızca tapu üzerinden yapılan süreçler olarak değil de satış kontratları açısından da kıymetlendirmek gerekir. TOKİ olarak aslında şu anda bizim satışa çıkıp da çok talep görmeyen projemiz olmadı. Bütün projelerimize yüksek oranda bir talep var.”

– Afyonkarahisar’a “Millet Bahçesi” müjdesi

Ömer Bulut, Etraf ve Şehircilik Bakanlığının Afyonkarahisar’da Mısri ve İmaret mescitlerinin etrafındaki kentsel dönüşüm çalışmalarına yakın vakitte başlayacağını vurguladı.

Afyonkarahisar’a yapılacak yatırımlardan bahseden Bulut, şöyle konuştu:

“Afyonkarahisar’da toplumsal konut ve başka yatırımlar açısından projelerimiz oluyor. Bu bağlamda burada devam eden yatırımlarımız da var. Yıl sonuna kadar ihalesini gerçekleştireceğimizi ümit ettiğim Millet Bahçesine, inşaat mevsimine de denk gelirse yıl sonu ya da gelecek yılın başında başlamış olacağız.”

AA

Başa dön tuşu