“Ticaret savaşının ortadan kalktığına dair somut veri yok”

Finansal piyasalar hafta sonu G-20 Zirvesi’nde bariz bir biçimde ölçülü bir atmosfere kavuşan ABD-Çin ilgilerini izlerken, bu durum ekonomistler tarafından fiyatlanmadı.

ABD Lideri Donald Trump Osaka’da düzenlenen G-20 Zirvesi’ndeki Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile gerçekleştirdiği görüşmesini takiben, 300 milyar dolarlık Çin eserine ek gümrük vergisi uygulama planının ertelemeyi taahhüt etmiş ve Huawei’nin ABD’li şirketlerden donanım almasına müsaade verdiğini açıkladı.

Asya’da pay senetleri Pazartesi günkü süreçlerde ticaret savaşında tansiyonun yatışmasını fiyatlarken bununla birlikte yuan ve ABD vadelileri de yükseldi. Hazine tahvilleri, altın ve güvenli varlık yen geriledi.

Trump-Xi tepesinden sonra ekonomistlerin araştırma notlarına nazaran, analistler ‘sözde’ ateşkesin global ticaret ve büyüme datalarını hafifletmeye yardımcı olacağına dair çok fazla sebep bulamadılar.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. baş Çin ekonomisti Raymond Yeung “Sadece gününü değiştirerek 2018 G-20 doruğundaki eski raporumuzu tekrar yayımlayabilirdik. ABD tekrar Çin’in tarım eserleri alması karşılığında ek gümrük datalarını askıya aldı, ancak ABD ticaret önlemlerini artırmayacağına dair bir kelam vermedi” halinde görüş bildirdi.

Citigroup Ekonomisti Cesar Rojas ve Global Baş Ekonomisti Catherine Mann ise yayımladıkları notta, “ABD-Çin ateşkesi beklentilerimize paralel biçimde gerçekleşti lakin bizim temel fikrimiz yatırımcıların ve siyaset yapıcıların ticaret hakkında endişelenmeyi bırakmamaları gerektiği tarafında. Ticaret tansiyonunun sadece süreç içinde beklemeye alınsa da ortadan kalktığına yönelik elimizde somut bir data yok. Devam eden potansiyel tansiyon ve halihazırdaki ek gümrük vergileri gerçek iktisat üzerindeki tesirini sürdürüyor” dediler.

ING Bank memleketler arası ticaret araştırmaları başkanı Raoul Leering ve ING Groep NV Çin ekonomisti Iris Pang ise, “Ne ABD ne de Çin tarafından, mayıs ayında muahedeyi bozan bahislerin bertaraf edildiğine dair rastgele bir sinyal alınmadı. Müzakerelerde bir öbür uyuşmazlığın engellenmesi için çok fazla çalışılması gerekiyor. ABD’ye nazaran Çin’in daha fazla ziraî eser ithal etmeyi taahhüt etmesi ve ABD’nin de ek gümrük vergilerini beklemeye alması sonunda sonuncu ticaret mutabakatına yarar sağlamayan Aralık ayındaki G-20’den çok da farklı değil” dediler.

Başa dön tuşu