Tesla’dan son çeyrekte rekor gelir

ABD’li elektrikli araba üreticisi Tesla, 2022’nin Ekim-Aralık periyoduna ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna nazaran, şirketin geliri geçen yılın son çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 37 artarak 24,3 milyar dolara yükseldi. Tesla, 2021’in dördüncü çeyreğinde 17,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Bu devirde rekor düzeye ulaşan Tesla’nın geliri, 24,2 milyar dolar olan piyasa beklentilerini de geride bıraktı.

Tesla’nın geliri 2022 yılı genelinde de yıllık yüzde 51 artışla 81,5 milyar dolara yükseldi.

4. çeyrekte rekor kâr

Elektrikli araba üreticisinin net kârı da geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 59 artarak 3,7 milyar dolarla rekor düzeye çıktı. Tesla’nın net kârı 2021’in son çeyreğinde 2,3 milyar dolar olmuştu.

Tesla’nın net kârı geçen yıl genelinde ise yıllık bazda 2 katına çıkarak 12,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Şirketin 2021’in dördüncü çeyreğinde 0,68 dolar olan pay başına kârı da geçen yılın birebir devrinde 1,07 dolara yükseldi.

Geçen yıl teslim edilen araç sayısında yüzde 40’lık artış

Tesla, 2022 yılı genelinde ise global çapta 1 milyon 313 bin 851 aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Şirketin araç üretimi 2022’de yıllık bazda yüzde 47, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 40 arttı.

“Kısa vadeli belirsizliğe hazırız”

Tesla’dan yapılan açıklamada, geçen yılın son çeyreğinin ve 2022’nin yeni rekorların kırıldığı periyotlar olduğu belirtildi.

Şirketin son çeyrekte tarihinin en yüksek 3 aylık gelirini ve net kârını elde ettiği vurgulanan açıklamada, “2023’e girerken bilinmeyen bir makroekonomik ortamın ve bilhassa artan faiz oranlarının kısa vadeli tesiri hakkında soru işaretleri olduğunu biliyoruz” değerlendirmesi yer aldı.

Açıklamada, Tesla grubunun zorluklara alışkın olduğu vurgulanarak, yakın vadede şirketin maliyet azaltma yol haritasını hızlandırdığı ve daha yüksek üretim oranları doğrultusunda ilerlediği tabir edildi.

Şirketin açıklamasında, “Her senaryoda, otonomi, elektrifikasyon ve güç tahlillerinin uzun vadeli potansiyeline odaklanırken kısa vadeli belirsizliğe hazırız” sözü kullanıldı.

Başa dön tuşu