TESK’ten “3 büyük ilde esnaf oranı düşük” uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, Ankara, İstanbul ve İzmir’de esnaf oranının düşük olduğuna dikkati çekerek, “Perakende Maddesi’nin tam olarak uygulanması, esnafın bilhassa büyük kentlerde ve tüm Türkiye’de korunması gerekiyor. AVM ve zincir marketlerin açılmalarına kural getirilerek rekabet ortamında esnaf ve sanatkara sahip çıkılmalı.” sözlerini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında yılın 6 ayına ait esnaf sayılarını kıymetlendirerek, haziran sonu prestijiyle, Burdur’un, esnaf nüfus oranı en yüksek vilayet olan Muğla’yı geçerek birinci sırada yer aldığını belirtti.

Burdur’da nüfusunun yüzde 4,02’sine karşılık gelen 10 bin 862 esnafın faaliyet gösterdiğini söz eden Palandöken, Şırnak’ın, nüfusunun yüzde 0,87’sine karşılık gelen 4 bin 541 esnafla en az orana sahip vilayet olduğunu bildirdi.

Palandöken, Ankara, İstanbul ve İzmir’in kendi bölgelerinde en düşük esnaf nüfus oranına sahip vilayetler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“AVM ve zincir market sayısının en fazla olduğu bu en kalabalık ve gelişmiş vilayetlerimizde esnafın nasıl ziyan gördüğünü çarpıcı halde görebiliyoruz. Fizibilite çalışması yapılmadan kentlerin ortalarına yapılan AVM’ler ve sayıları 35 binin üzerinde olan, mantar üzere her sokakta açılan zincir marketler tüm ülkede esnafımızı olumsuz etkiliyor. Perakende Maddesi’nin tam olarak uygulanması, esnafın bilhassa büyük kentlerde ve tüm Türkiye’de korunması gerekiyor. Esnafın azaldığı, olmadığı yerlerde sokaklar karanlık ve muhafazasız kalır. AVM ve zincir marketlerin açılmalarına kural getirilerek rekabet ortamında esnaf ve sanatkara sahip çıkılmalı.”

Başa dön tuşu