TEB Yatırım’dan Şişecam değerlendirmesi

TEB Yatırım Şişecam payları için rapor yayımladı. TEB, Şişecam paylarını araştırma kapsamına aldığını belirterek ‘al’ tavsiyesi verdi ve maksat fiyat olarak 61,8 TL düzeyini işaret etti.

2023 için ekonomik aktivite açısından kuvvetli bir yıl olacağı vurgulanan raporda ciro büyümesinin devam edebileceği ve marj daralmasının hudutlu kalabileceği inancı paylaşıldı.

TEB Yatırım, uzun vadede ABD’deki doğal soda külü yatırımının şirketin yabancı para gelirlerini ve marjlarını artırabileceğine yer verilirken planlama evresindeki yatırımların tesirinin rastgele bir gecikme olmadan dahi 2028’den evvel tam olarak görülemeyeceği söz edildi.

Banka, Türkiye ve Avrupa’daki inşaat faaliyetlerinin zayıflayacağını ve 2023 yılında düz cam hacimlerinde orta tek haneli daralma beklediklerini kaydetti.

Buna nazaran euro fiyatlarında yüzde 3’lük bir düşüş, TL fiyatlarında enflasyona yakın artışlar olabileceği böylelikle TL cinsinden gelir büyümesinin devam edeceği görüşü paylaşıldı. TEB’e 2023 yılı için yüzde 35’lik bir gelir artışı beklendiğini belirtilirken bu sayı 2022 yılında yıllık yüzde 196 olduğunun altı çizildi.

Enerji fiyatlarında TL bazında yüzde 20’lik bir kesinti bekleniyor

TEB Yatırım Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının Ağustos 2022’deki tepesinden yaklaşık yüzde 70 düştüğünü ve yerli spot fiyatlarda da yavaş da olsa düşüş yaşandığına yer verdi. 2023’te güç fiyatlarında daha az oynaklık beklendiği ve bu durumun maliyetlerin görünürlüğünü artıracağı ve Avrupa’da fiyat sabitlemelerinin 2022’deki fiyattan daha yüksek olabileceği öngörüldü.

Banka BOTAŞ’ın eninde sonunda doğalgaz fiyatlarını düşüreceğini ve 2023 ve Türkiye’de TL bazında yüzde 20’lik bir kesinti beklendiği kaydedildi. Öte yandan 2023 için FAVÖK marjının 2022’ye paralel olarak yüzde 22,8 FAVÖK olarak gerçekleşeceği iddia edildi.

Yurt dışı benzerlerine nazaran iskontolu süreç görüyor

Şişecam paylarının son devirdeki performansına karşın kâr çarpanının yurt dışı benzerlerine oranla yüzde 46 iskontolu düzeyde olduğu ve marjların mevcut düzeylerde kalması durumunda şirketin daha yüksek çarpanlardan süreç görmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu