TCMB ile bankalar arasında opsiyonlu KKM zirvesi

BLOOMBERG HT/ÖZEL- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yaptığı son düzenlemelerle birlikte, bankacılık dalında başlayan opsiyonlu KKM meçhullüğü, Pazartesi akşamı banka yöneticileri ile TCMB idaresinin bir ortaya geldiği toplantıda masaya yatırıldı. Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere nazaran, toplantının ana temasını bu düzenlemenin çerçevesi ve uygulamasının nasıl olacağı oluşturdu.

Getirilen sınırlamaların canlı opsiyonlu KKM’leri kapsayıp kapsamadığı, bu süreçlerin hangi çeşitlerinin Merkez Bankası’nda rahatsızlık yarattığı üzere bahislerin tartışıldığı toplantıda, bankalar bahse ait çekincelerini lisana getirdi.

Merkez Bankası yöneticilerinin düzenlemenin münasebetlerini aktardığı toplantıda, duyulan rahatsızlığın piyasada Döviz talebinden kaynaklandığını lisana getirdiği tabir edildi.

Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye nazaran, düzenlemenin, opsiyonlu KKM yapan birtakım bankaların bu süreci gerçekleştirirken müşterilerine döviz bozdurarak Merkez Bankası’na Türk lirası verdikleri, sonrasında durumu hedge edebilmek için yine piyasadan birebir ölçüde döviz aldıkları gerekçesiyle yapıldığı vurgulandı.

Bu biçimde hareket eden bankalara yönelik olarak düzenlemenin faal formda uygulanacağı belirtilirken, opsiyonu Türk lirası netleşmeli olarak yapan ve kendi konumlarında yöneten bankalara yönelik bir sorun olmadığı belirtildi.

Toplantıda, sorunun tahlili için çeşitli tekliflerin de tartışıldığı söz ediliyor. Kur Muhafazalı Mevduat eserinin hem yatırımcılara cazip gelecek, hem TCMB hem de bankalara uyacak bir modelde daha cazip hale getirileceği bir çalışma da yapılacağı belirtiliyor. Fikir kademesinde olan bu eserin mevzuat uygunluğuna bakılacağı da vurgulanıyor.

Merkez Bankası, bankaların bilançolarındaki Türk lirası tartısının artırılması için çeşitli düzenlemeler yapmış, bu çerçevede Türk lirası tartısı hükmî ve kişiselde yüzde 50’nin altında olan bankalara yüzde 8, yüzde 50-60 ortasındaki bankalara yüzde 3 komite uygulanacağını açıklamıştı.

Bankalar bu rasyoları tutturabilmek için opsiyonlu KKM üzere eserlerin yanısıra swap ve repo süreçleri ile döviz konumlarını bilanço içi ya da dışında dengeleyebilecekleri seçenekler yaratmışlardı.

Merkez Bankası, yılın son haftası yaptığı açıklamayla bu imkanları sonlandırmış, opsiyonlu KKM eserinin aktarılan biçimiyle yapılması halinde kur farkının ödenmeyeceğini vurgulamıştı.

Bankalar ile TCMB ortasındaki müzakereler sonrasında bankaların Türk lirası durumlarının hesaplanmasında nasıl hareket edileceği ise şimdi belirsizliğini konuyor.

Başa dön tuşu