TCMB faiz senaryoları: Büyük bir indirim mi olacak yoksa sabit mi tutulacak?

Yatırımcıların Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası üzerindeki tartışmasız tesirini hazmetmek için birkaç günlük bir vakitleri oldu, artık soru artık şu; Türkiye’nin borçlanma maliyetleri ne süratte düşürülecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Murat Çetinkaya’nın vazifeden alınıp yerine yardımcısı atanmadan bile evvel, piyasa, siyaset yapıcılara son üç yılın birinci faiz indirimi için yeşil ışık yakmıştı. Bu görüş, Türk Lirası’nın Pazartesi günü Mayıs başından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirmesine rağmen korundu.

Ancak para otoritesinin finansal şartları gevşetme suratı, Erdoğan’ın yüksek faize ait bilinen hoşnutsuzluğu dikkate alındığında piyasa için büyük bir fark yaratacak. Kıvamında bir yaklaşım, liraya takviye olacak sermaye girişlerine yol açacak ve enflasyonun yavaşlamasına neden olacakken, daha agresif bir duruş para ünitesinin yeni oluşmaya başlayan toparlanmasını yoldan çıkarabilir.

TCMB yetkilileri 25 Temmuz’daki siyaset toplantısında faizlere ait karar alacak. Bu karara ait ne üzere senaryolar olabilir?

Yoğun bir indirim

Yatırımcılar için en büyük dehşet Erdoğan’ın Merkez Bankası’nı çok agresif ve çok süratli faiz indirimleri için zorlaması. Geçen haftanın sonunda, piyasalar halihazırda, bir yıl vadeli lira çapraz Döviz swaplarının gösterge siyaset faizi olan yüzde 24’ün 450 baz puan altında süreç görmesi ile birlikte, yüklü bir gevşeme çevrimini fiyatlamıştı. Bu durum fazla değişmedi.

Ancak getiri eğrisinin dikliğine bakarak kıymetlendirme yapıldığında, değişen nokta, merkez bankasının ne süratte faiz indirimine gideceğine ait beklentiler oldu. Getiri eğrisinin yakın ucundaki faizler bu hafta düşerken, eğri boyunca borçlanma maliyetleri daha da artıyor. Bu durum, yatırımcıların kendilerini enflasyondaki yükselişe karşı korumak istediğini işaret ediyor. Tüketici fiyatlarındaki artış Haziran ayında yüzde 15.7’ye yavaşladı.

Rabobank gelişen piyasalar stratejisti Piotr Matys, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, inatçı bir formda yüksek seyreden enflasyondan kaynaklanan ekonomik sorunları, çok daha az tanınan ve bu yüzden uygulanması çok daha sıkıntı olan yapısal ıslahatlar üzerinde odaklanmak yerine faizi izafî olarak süratli bir biçimde düşürerek çözmeye niyetli üzere görünüyor” dedi.

Matys, TCMB Lideri Murat Uysal’ın Erdoğan’ı yatıştırmak için birkaç yüz baz puanlık büyük çaplı bir faiz indirimine gidebileceğini kelamlarına ekledi.

Bebek adımları ile gitmek

Çetinkaya’nın misyondan alınmasından kaynaklanan TCMB’nin güvenilirliğine ait hasar dikkate alındığında, Uysal, öyküyü biraz değiştirebilmek için borçlanma maliyetlerinde ölçülü bir indirimi tercih edebilir. Bir hafta vadeli repo faizinde 100 baz puanlık bir indirim, Standard Chartered Plc’den Carla Slim’in geçen haftaki varsayımına nazaran, bir itidal işareti olacak. Slim bu kestirimi koruyor.

Slim, e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede,  “Koşulların iletken olmasına rağmen, TCMB bu yıl, piyasa türbülansından ötürü, gevşeme çevrimini başlatmayı erteledi,” dedi ve “Temmuz ayında keskin bir faiz indirimi piyasaları huzursuz edebilir ve buna bağlı olarak, takip eden faiz indirimlerinde, potansiyel olarak olarak Merkez Bankası’nın hareket yeteneğini düşürebilir. Bu yüzden kademeli faiz indirimi beklentimiz sürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Faiz değişikliğine gidilmez

Faizin değiştirilmemesi tüm dünyada analistleri ve yatırmcıları şaşırtır ve muhtemelen lirada bir ralliye yol açar. Şayet enflasyon önümüzdeki aylarda beklendiği üzere yavaşlarsa, bu durumda, esasen dünyanın en yükseği olan Türkiye’nin gerçek faizi de artacaktır.

Lüksemburg’da Nordea Investment Funds kıdemli makro stratejisti Sebastien Galy, “Eylül ayından bu yana, Merkez Bankası para siyasetini hükümetin müdahalesine karşı bağımsızlığının bir işareti olarak tuttu,” dedi ve “Agresif faiz indirimi beklentilerine rağmen faizi sabit tutarsa, bu durum yatırımcıları, pay senedi ve sabit getirili menkul değer piyasasında bir volatilite dalgasının akabinde sakinleştirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Galy’ye nazaran, mantık şöyle de olabilir; fiyat baskısı hafiflerse, ona karşı uğraş gereksinimi da azalır. Lakin, Galy, stratejistlerin büyük kısmı üzere, bu senaryonun ihtimalinin hayli düşük olduğunu düşünüyor.

 

Başa dön tuşu