TCMB faiz indirimi için Powell’ın mesajından destek bulabilir

Fed Lideri Jerome Powell gelişen piyasa merkez bankalarına faiz indirmeleri için güçlü bir sebep daha verdi.

Powell’ın Çarşamba günkü Kongre konuşmasında Fed’in borçlanma maliyetlerini on yıldan bu yana birinci defa indirmeye hazırlandığına yönelik sinyal vermesi gelişen piyasa paralarını destekledi. Bu da EM’lerin para otoritelerine sermaye kaçışına neden olmadan siyaset genişlemesine gitmeleri için imkan tanıyor.

Powell’ın iletisi, siyaset yapıcılara yavaşlayan büyüme, cansız enflasyon ve imalat karşısında ekonomilerini desteklemek için bir fırsat sunuyor. Asya ve Avrupa boyunca imalat faaliyetleri Haziran’da azaldı. ABD’de ise yalnızca zayıf bir ekonomik büyüme kaydedildi.

Endonezya, Güney Afrika, Güney Kore ve Türkiye önümüzdeki haftalarda siyaset kararı verecek gelişen piyasalar ortasında bulunuyor. Kimileri ise halihazırda harekete geçmiş durumda; Rusya, Şili, Malezya, Hindistan ve Filipinler geçen aylarda faiz indirimine gitmişti.

Singapur’da TD Securities kıdemli gelişen piyasalar stratejisti Mitul Kotecha, “Powell’ın Kongre konuşması ve bu ay 25 baz puanlık indirim ihtimali büyük bir ihtimalle EM MB’lerine faiz indirimine yönelik harekete geçmeleri için yardımcı olacaktır.” dedi.

TCMB 25 Temmuz’da toplanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Murat Çetinkaya’yı misyondan aldı. Artık dikkatler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi baskısıyla birlikte para siyasetinin ne süratte genişleyeceği üzerinde olacak. TCMB Para Siyaseti Konseyi (PPK) 25 Temmuz’da bir ortaya gelecek.

Erdoğan, Türkiye’nin bu yıl on yıldan bu yana birinci defa resesyona girmesiyle ekonomiyi desteklemek için faiz indiriminin gerekli olduğunu vurgulamıştı. Bir hafta vadeli repo faizi Eylül’den bu yana toplam 625 bp artırımla yüzde 24 düzeyinde bulunuyor.

Başa dön tuşu