Tahlil: Ripple Tarafından Yapılan Merkez Bankası Duyurusu XRP Fiyatında Büyük Bir Yükseliş Yaratabilir

XRP fiyatı, Ripple’ın merkez bankalarına stablecoin konusunda yardımcı olma planlarının ortasında büyük bir yükselişe hazırlanıyor olabilir. Bir CoinGape haberine nazaran:

  • Ripple, CBDC’leri desteklemek için XRP Ledger’ı merkez bankalarına sunmayı planlıyor.
  • XRP, alçalan takoz formasyonunun (falling wedge) oluşumunun akabinde 0.4 doları geride bırakmaya hazır görünüyor.

XRP fiyatı, temel olarak Bitcoin‘in 30.000 dolara düşmesi nedeniyle 0.25 dolara düşmesine karşın son birkaç gün içinde genel olarak sabit kaldı. Fiyat hareketlerini sınırlayan 0.3 dolarlık değerli mahzurla birlikte toparlanma kademeli oldu.

Yazım sırasında XRP, 4 saatlik grafikte 50 Kolay Hareketli Ortalama’da dayanağı tutmak için savaşırken, 0.288 dolardan süreç görüyor. Bu hareketli ortalamanın üzerindeki fiyat hareketinin iki büyük hareketle sonuçlanması beklenen: tabanı 0.3 doların üzerine çıkarmak ve alçalan modelini geçmek.

4 saatlik grafik, 200 SMA’nın beklenen toparlanmanın akabinde satın alma baskısının bir kısmını absorbe ederek toparlanmayı geciktirebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, XRP, geçen haftanın 0.4 dolarlık direncinin üzerine çıkarak süratli bir artış yaşayabilir.

Öte yandan Ripple‘ın, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ile devam eden davasına karşın merkez bankalarına bir sunum yapmayı planladığı bildiriliyor.

Şirket New York, Londra ve San Francisco ofisleri için üç merkez bankası teknik ortağı yöneticisi arıyor. Yöneticiler, merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC girişimleri) dizaynına ve dağıtımına yardımcı olacak.

Ripple, XRPL’nin “Issued Currencies ismi verilen eşsiz, değiştirilebilir bir token fonksiyonelliğiyle stablecoin piyasaya sürmesini desteklemek” için geliştirildiğine inanıyor. Bu hareket birebir vakitte Ripple’ın teknolojisine güvendiğini ve devam eden dava nedeniyle raydan çıkma ihtimalinin düşük olduğuna işaret ediyor olabilir.

Başa dön tuşu