Sydney Sweeney’in hesabı çalındı: Memecoin dolandırıcılığı!

Hollywood yıldızı Sydney Sweeney’nin X hesabı çalındı, dolandırıcılar memecoin SWEENEY’i ünlü oyuncunun 1 milyon takipçisine pazarladı.

Sydney Sweeney’nin X (eski adıyla ) hesabı 2 Temmuz Salı günü hack’lendi. Son zamanların popüler akımlarından ünlülerin adına piyasaya sürülen memecoin furyasından faydalanmak isteyen dolandırıcılar, Solana blokzincirinde SWEENEY adlı bir memecoin çıkardı.

Çok izlenen Euphoria ve White Lotus dizilerinin yıldız oyuncusu adına çıkarılan SWEENEY bir saatten kısa bir sürede 13 milyon dolarlık işlem hacmi toplamayı başardı.

memecoin kripto hirsizlik

Sydney Sweeney’e “Solana’nın Kraliçesi” yakıştırması

Sweeney’nin hesabında kriptoya yönelik pek çok paylaşımlara yer verildi. Ünlü oyuncudan “Sol’un Kraliçesi” olarak bahsedildi ve memecoin pazarlamacısı olarak tanınan Sahil Arora gibi isimlere göndermeler yapıldı.

Ünlü oyuncunun X hesabından yapılan paylaşımlara kripto topluluğunun şüpheyle yaklaşması olasılıklar dahilindeydi. Nitekim geçtiğimiz haftalarda 50 Cent ve Hulk Hogan da dahil olmak üzere birçok ünlü isme ait memecoin dolandırıcıların hedefindeydi.

Dahası, Sweeney bu yılın başlarında kriptoyla ilgili başka bir X saldırısına maruz kalmıştı. Ocak ayında, bilgisayar korsanları aktrisin hesabını cinsellik temalı bir Solana memecoin’ini  tanıtmak için kullandılar. Fakat memecoin avcıları bu gelişmeye yine de kayıtsız kalmadı. Bazıları söz konusu memecoin’in hacker’lar tarafından piyasaya sürüldüğünü bilmelerine rağmen, oluşan kargaşadan kazanç sağlayabileceğini düşündü.

Dolandırıcıların kontrolündeki diğer ünlü memecoin’lerde olduğu gibi SWEENEY’in fiyatı 15 dakika içinde yüzde 2.500’ün üzerinde fırladı ve sonraki saat içinde tekrar sıfıra doğru düştü. Ancak kısa süre içerisinde SWEENEY’in işlem hacmi 13,6 milyon dolar gibi akıl almaz bir miktara ulaştı.

memecoin dolandirici

Memecoin çetesi ünlü isimleri birer birer hedef alıyor

Sweeney, X hesabını geri aldı ve memecoin’e dair tüm paylaşımları sildi. Saldırıyla ilgili henüz kamuoyuna bir açıklama yapılmadı. Olaylar, Sweeney token’ının Telegram hesabını hacklediklerini açıkça itiraf eden ve ayrıca 50 Cent ve Hulk Hogan gibi diğer ünlülerin hesaplarını da hacklediklerini iddia etmesiyle daha da karışık bir hâl aldı.

Hackerlar bir sonraki hamleye çoktan geçtiler. Telegram kanallarında, yakında Sweeney’den bile “daha popüler” bir ünlüyü hacklemeyi planladıklarını yazdılar. Yatırımcılara seslenen dolandırıcılar en az 5 SOL’u (762 dolar) anonim bir Solana cüzdanına güvenle göndermeleri halinde token’ın ön satışına katılabileceklerini açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Başa dön tuşu