Steve Forbes: Libra “küresel para” olarak doların yerini alabilir

Forbes Media’nın genel yayın direktörü Steve Forbes, toplumsal media devi Facebook Inc.’in kurucusu Mark Zuckerberg’e yönelik yakın vakitte tanıtılan kripto para Libra ile ilgili açık mektup kaleme aldı.

Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürüleceği duyurulduğunda büyük yankı uyandırdığını ve birçok eleştiriyi beraberinde getirdiğini söyleyen Forbes, Zuckerberg’e ümitsizliğe düşmeme tavsiyesinde bulundu.

“Kendine ilişkin para” fikrinin yeni olmadığını belirterek hava yolu şirketlerinin mil programları vb uygulamalarını işaret eden Forbes, Zuckerberg’in Libra konusunda kartlarını yanlışsız oynaması durumunda arabalar için Henry Ford ne ise kendisinin de para ve finansın için birebiri olabileceğini söyledi.

Libra’nın asırlar evvelki sikke ve kağıt para icatlarının yanındaki yerini alabileceğini vurgulayan Forbes, Zuckerberg’in parasının global para olarak ABD Doları’nın yerini alabileceğinin altını çizdi.

“Diğer tüm kripto paralardan halihazırda çok önde olmanızın bir nedeni pahası istikrarlı olan bir paranın temel değerini fark etmiş olmanız.” sözü yer alan mektupta, kripto paraların birçoklarının aşırı volatil olması nedeniyle spekülatif araçlar olduğunu fakat gerçek para manasında “işe yaramaz” olduğuna dikkat çekti.

Forbes, “Aklı başında hiç kimse Bitcoin üzerine 24 saatten daha uzun bir kontrat yazmaz.” dedi.

Başa dön tuşu