Sterlin ekonomik zayıflık işaretleri ile 2 yılın en düşüğüne indi

Sterlin, ekonomik gerilemenin piyasada siyaset yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürmek zorunda kalacakları beklentisini güçlendirmesinin akabinde iki yılın en düşük düzeyine indi.

İngiliz para ünitesi, hayalkırıklığı yaratan perakende satışlar verisi ve İngiltere iktisadının 2012’den beri en berbat çeyrek periyot performmansını göstermeye hazırlandığına ait işaretlerin piyasada inancı azaltması sonrası Nisan 2017’den bu yana en düşük düzeyini gördü. Olumsuz ekonomik görünüm, para piyasalarının İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz indirimine gidebileceğini fiyatlaması ile birlikte sterlin için risk faktörlerine ek oluşturuyor.

Sterlin son haftalarda, yeni başbakan seçimine ait yarışın sonuna yaklaşılması ve yarışı önde götüren Boris Johnson’ın anlaşmasız Brexit’ konusunu masada tutması ile birlikte siyasi risklere ait kaygıların artması sonucu kıymet kaybetti. Sterlin, Başbakan Theresa May’in misyonundan ayrılacağını açıklamasından bu yana yaklaşık yüzde 2 paha kaybetti.

Canadian Imperial Bank of Commerce G-10 paraları strateji müdürü Jeremy Stretch, “Sterlindeki genel meşakkat bizi Cuma gününden bu yana düşük düzeylere itti,” dedi ve “2. çeyrek GSYH muhtemelen 2012’nin sonundan bu yana birinci defa negatif çıkacak üzere görünüyor. 3. çeyrek görünümünün de zayıf olması ile birlikte, bu durum İngiltere Merkez Bankası’nı da global gevşeme trendine katılmaya sevkedecek” değerlendirmesinde bulundu.

Sterlin dolar karşısında yüzde 0.6 düşerek 1.2443 ile Nisan 2017’den bu yana en düşük düzeyine indi. İngiliz para ünitesi ayrıyeten euro karşısında da yüzde 0.4 kayıpla 89.98 düzeyine geriledi. İngiltere’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen hafta Eylül 2016’dan bu yana en düşük düzeyini gördükten sonra fazla değişmeyerek yüzde 0.72 düzeyinde kaldı.

 

 

Başa dön tuşu