SSGA: Altın gevşek para politikaları ile daha da yükselebilir

State Street Küresel Advisors’a (SSGA) nazaran, altın, para siyasetlerinin daha da gevşetileceği beklentisi ile, kilit düzeyleri üst istikamette kırmasının akabinde daha da yükselebilir.

SSGA’ya ilişkin SPDR ETF’nin Asya Pasifik altın stratejisti Robin Tsui, Fed’in bu ay potansiyel faiz indirimi ile birlikte, düşük faiz ortamı, piyasalardaki volatilite ve jeopolitik tansiyonların altın için üst taraflı faktörler olduğunu kaydetti. Tsui, altının yılın kalan kısmında 1,400 dolar ila 1,500 dolar aralığında kalmasını beklediğini kelamlarına ekledi.

Tsui Çarşamba günü Singapur’da verdiği mülakatta, “Şimdilerde altına yönelik çok fazla ivme süreci var,” dedi ve “Altın açık bir formda, tüm bu belirsizliğe karşı hedge olarak, portföy sigortası olarak ve sonuncu inançlı liman olarak düzgün bir araç” değerlendirmesinde bulundu.

Altın, merkez bankalarının uzayan ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilenen global ekonomiyi canlandırmak için borçlanma maliyetlerini düşürebileceğine ve öbür teşvik önlemlerine yönelebileceğine ait beklentilerle doların düşmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerinin aşağı tarafta hareket etmesi sonucu son altı yılın en yüksek düzeyi yakınında süreç görüyor. Yatırımcılar bu gelişmelere bağlı olarak altına yöneliyor ve bunun sonucu altın takviyeli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar 2013’ten bu yana en yüksek düzeyi yakınlarında seyrediyor. Öte yandan, para yöneticileri, ABD altın vadelileri ve opsiyonlarında net uzun konum (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 21 ayın en yüksek düzeyine çıkardı.

Dünyanın en büyük altın dayanaklı ETF’si SPDR Gold Shares, Bloomberg’in derlediği datalara nazaran, 21 Haziran’da 1.6 milyar dolarlık fon çekti ve bu meblağ fonun 2004’te sürece başlamasından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. State Street, SPDR Gold Shares ve SPDR Gold MiniShares Trust’ın pazarlama casusu durumunda.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Perşembe günü yaptığı açıklamada, altını sevdiğini söyledi ve faizlerin aşağı tarafta hareket etmesi, merkez bankalarının alımlarına devam etmesi ve jeopolitiğe ait belirsizlikler ve kripto paraların talebi artırması sonucu fiyatların 1,500 dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söyledi.

Spot altın, 25 Haziran’da ons başına 1,439.21 dolar ile 2013’ten bu yana en yüksek düzeyini gördükten sonra Perşembe günü yüzde 0.4 düşerek 1,413.11 dolara indi. Hong Kong ofisinde misyon yapan Tsui, ralli sonrası fiyatlarda bir ölçü geri çekilme olabileceğini ve bu hareketin yatırımcılar için altın ve ETF alımları için fırsat oluşturabileceğini belirtti.

Tsui, “Düşük faizler ve potansiyel aykırıya dönmüş getiri eğrisi dikkate alındığında, beşerler aslında her şeyden bağımsız bir şeye yatırım yapmakla ilgileniyor ve hükümetlerin para ünitelerine bedel kaybettirmeye çalıştıkları kur savaşı döngüsü içinde bulunmaktan kaçınıyor” dedi ve “Bu nedenle altın varsayıldığı üzere bağımsız bir varlık üzere hareket ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Başa dön tuşu