Son Karar Çıktı: LUNA Mucidi Serbest Kalacak!

Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon’un yakalandığı ülke olan Karadağ, bir kez daha kefaletle serbest kalmasına izin verdi. Mahkeme 400.000 doları aşan ilk kefalet kararını iptal etmişti. 3 Haziran’da, Do Kwon ve ortağının kefalet talebini bir kez daha kabul etti.

Karadağ mahkemesi LUNA kurucusunun kefaletini kabul etti

12 Mayıs’ta Karadağ mahkemesi, Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un 400.000 € (436.000 dolar) kefaletini kabul etti. O sırada mahkeme, yargılanmak üzere Karadağ’da ev hapsine alınmasına karar vermişti. Ancak iki hafta sonra savcıların itiraz etmesi üzerine bu yaptırımdan vazgeçildi.

3 Haziran’da Karadağ’daki bir birincil mahkeme, Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon ve ortağı Han Chang-joon’un kefalet talebini bir kez daha kabul etti. Karardan neden cayıldığı belli olmasa da, ülke savcılarının karara itiraz etmek için üç günü olacak.

Kwon ve Chang-joon, sahte Belçika ve Kosta Rika pasaportlarıyla Mart ayında Podgorica’dan Dubai’ye uçmaya çalıştı. Bundan sonra resmi belgelerde sahtecilik yapmakla suçlandı. İkili duruşmalarda pasaportlarının gerçek olduğunu iddia ettiler.

Buna ek olarak Kwon, ABD ve Güney Kore’de de suçlamalarla karşı karşıya. Eylül ayında Güney Kore, sermaye piyasası yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Kwon için tutuklama emri çıkardı. Şubat ayında, ABD’li düzenleyici SEC, Kwon’a menkul kıymetler ve borsa uygulamalarının kayıt ve dolandırıcılıkla mücadele düzenlemelerini ihlal ettiği için hukuk davası açtı.

Karadağ savcılarının itiraz için 3 günü var

Karadağ savcısı Haris Šabotić daha önce mahkemenin kurucuların kefaletle serbest bırakılmasına ilişkin kararına itiraz etmişti. Savcılara göre, kefalet miktarı sanıkların kaçma riskinden korunması için yeterli değil. Ayrıca kefalet koşullarında herhangi bir izleme tedbiri de yer almıyor.

Birincil mahkeme, savcılara mahkemenin yeni kararına itiraz etmeleri için üç gün süre verdi. Aksi takdirde mahkeme Do Kwon ve ortağı Han Chang-joon’u kefaletle ve yeni şartlarla serbest bırakacak. Bu arada Do Kwon, ABD’li savcıların açtığı soruşturmada kendisini temsil etmesi için dünyanın en büyük hukuk firması Dentons’u tuttu.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Dentons, daha önce Do Kwon’u 2021’de Mirror Protocol ve 2022’de Singapur Yüksek Mahkemesi’ndeki bir toplu dava soruşturmasında temsil etmişti. Bu davada karşı tarafta ABD’li düzenelyici SEC yer alıyordu. Hukuk firması ayrıca Terra’yı diğer davalarda da temsil ediyor.

LUNA ve LUNC ne durumda?

Terra Classic’in (LUNC) geliştirme ekibi Cosmwasm yükseltme v.1.1.0 için bir tarih belirledi. Projenin L1 ekip yöneticisinin Twitter’da yaptığı duyuruya göre, yükseltme 14 Haziran’da yapılacak.

Terra, başlangıçta bu yılın başlarında v.0.16.6’dan (Parite yükseltmesi olarak da bilinmektedir) geçiş hareketini açıklamıştı. Başlangıçta 31 Mayıs’ta bir hareket için planlamasına rağmen, geliştirici test için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu nedenle yeni tarih 14 Haziran olarak ortaya çıktı.

Diğer yandan, Terra Luna’nın fiyatı son yedi gün içinde rekor seviyelere ulaştı. LUNA, Nisan ortasında 1,42 dolardan işlem görüyordu. Ancak token daha sonra değerinde büyük bir düşüşe tanık oldu. Şu anda piyasa genelindeki düşüş takip ettiği 0,836830 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu