Sıradaki Kripto Para Boğa Koşusu Ne Zaman Başlayacak?

Birçok kişi boğa piyasasına uzun zaman önce girmiş olmamız gerektiğini söylüyor. Hepimiz ayı piyasasından ve yarattığı tahribattan bıktık. Ancak SEC’in kripto şirketlerine yönelik son saldırısı, sonunda boğa piyasasına ne zaman gireceğimize dair endişeleri artırdı. Son boğa piyasamız 2021’deydi. Ve o zamandan bu yana her şey yokuş aşağı gitti. Kripto uzmanı Lawrence Mike Woriji, sıradaki kripto para boğa koşusunu araştırıyor.

Kripto para boğa koşusunun zaman çizelgesi

Bitcoin 10 Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.044,77 dolardan işlem gördü. Ancak ayı piyasasında bu fiyat oldukça dip seviyelere indi. Şu anda 30.990 dolardan işlem görüyor. Dolayısıyla, istatistikler hala bir ayı piyasasında olduğumuzu gösteriyor. Ancak pek çok kişi bir boğa piyasasının kapıda olduğunu söylüyor. Asıl soru şu: Ne zaman başlıyor?

Farklı uzmanların bu sorulara kendi cevapları var. SEC’in bazı altcoinlerin menkul kıymet olduğu yönündeki iddiaları nedeniyle bazı uzmanların şüpheleri var. Ancak kripto endüstrisinin SEC’in saldırısından sağ çıkacağını biliyoruz.

Bir sonraki boğa koşusunu akıllıca tahmin etmek için öncelikle boğa ve ayı piyasalarının tarihini gözden geçirmeliyiz. Bitcoin şüphesiz piyasanın en baskın oyuncusu. Dolayısıyla, tahminimiz için Bitcoin’in piyasa döngüleri tarihine odaklanmak mantıklı olacaktır.

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin üç önemli boğa piyasası yaşadı. İlk önemli Bitcoin boğa koşusu 2013 yılında başladı. Bu, Bitcoin’in 1.000 dolar kriterini aştığı zamandı. BTC Aralık 2013’te 1.150 dolar ile zirve yaptı. Ancak, bunu bir sonraki yıl keskin bir düşüş takip etti. Tipik ayı piyasalarında olduğu gibi BTC de bir önceki en yüksek seviyesinden büyük bir düşüş yaşadı. Bitcoin 2015’in başlarında yaklaşık 171 dolardan işlem gördü. Bu, en yüksek seviyeden %85’lik bir düşüştü.

Bitcoin’in boğa koşusu zaman çizelgesine yakından bakış

Bitcoin’in fiyatı 2016’nın ikinci yarısında yükselmeye başladı. Ardından 2017’de işler gerçekten hızlandı. 2017 boğa piyasası, BTC’nin ilk kez 20.000 dolar civarında işlem gördüğü Aralık 2017’de zirveye ulaştı.

Kripto para
Bitcoin’in boğa koşusu hakkında ilginç haberler

Burada ilginç bir gerçek var: 2013 ve 2017’deki boğa piyasası ve onu takip eden kripto kışının iki benzer faktörü vardı. Bitcoin’in bir önceki boğa koşusunun zirvesinden sonra dibi bulması neredeyse bir yıl sürdü. Ayrıca, zirveden dibe düşüşlerin yüzdeleri de neredeyse benzerdi (%85 ve %84). En son önemli Bitcoin yükselişi 2021 yılında gerçekleşti. Daha önce de belirtildiği gibi, BTC bu dönemde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC’nin 2021’deki zirvesi tanıdık bir trend izledi. BTC’nin 2017 boğa piyasasındaki zirvesinden yaklaşık 4 yıl sonra gerçekleşti.

İkinci olarak, 2021 boğasının zirve fiyatı Kasım ayında gerçekleşti. BTC’nin mevcut ayı piyasasındaki dip fiyatı ise bir yıl sonra 15.600 dolardan işlem görmeye başladı. Bu eğilim 2013 ve 2017 döngüleriyle benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla, Bitcoin’in bir önceki en yüksek seviyesinden aşağı inmesinin yaklaşık bir yıl sürdüğünü varsayabiliriz. Piyasa öngörülemez, bu nedenle geçmişe dayalı bir tahmin %100 doğru olmayabilir. Ancak bir yol gösterici olabilir. Ayrıca sektör henüz on yaşında. Yani elimizde üç örnek dışında yeterli kanıt yok. Ancak neredeyse her uzman boğa koşusunun 2024’te gerçekleşeceğine ve 2025’te zirve yapacağına inanıyor. Bu tahmin temelsiz bir spekülasyon değil. Birkaç faktöre dayanıyor.

Kripto para

Lider kripto para için boğa koşusunu etkileyen iki şey:

1) Düzenleyici netlik

Bu muhtemelen önümüzdeki boğa koşusunun en büyük belirleyicilerinden biri. SEC’in sektörümüze yönelik tehdidi piyasa duyarlılığına yardımcı olmuyor. Yatırımcılar kararsız. Ancak net politikalar tüm bu dramları çözebilir. Net politikalar kripto endüstrisi için istikrar sağlayabilir ve yatırımcılar arasında güveni artırabilir. Yararlı politikalardan bazıları şunları içerebilir:

  • Bitcoin’in geçerli bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi.
  • Kripto para şirketleri için elverişli koşulların yaratılması.

2) Bitcoin halving olayı

Bitcoin halving olayı, Bitcoin topluluğunun hayati bir parçası. Neredeyse her dört yılda bir gerçekleşir. Bitcoin madencileri, Bitcoin yarılanması olduğunda Bitcoin ağına yeni bir blok ekledikleri için ödül olarak yarısı kadar BTC kazanırlar. Piyasaya daha az yeni BTC girer. Bu yüzden, bu durum genellikle kripto para için yükseliş olarak kabul görür.

Kripto para

Bir sonraki Bitcoin halving’i 2024 yılında gerçekleşecek. Ve tarihe bakıldığında, Bitcoin boğa koşusu genellikle bir Bitcoin halving’inin takip eder. Tüm bunlardan yola çıkarak, önümüzdeki yıl bir Bitcoin boğa koşusu görmemiz mümkün. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, buna karar verebilecek çeşitli düzenleyici, jeopolitik ve ekonomik faktörler var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu