Sigara ve alkoldeki vergi artışının bütçeye katkısı ne olur?

 

KPMG Türkiye Şirket Ortağı Emrah Akın Bloomberg HT’ye dün gerçekleşen sigara ve alkol eserlerine Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artırımını kıymetlendirdi.

Güzem Yılmaz Ertem’in sorularını cevaplayan Akın’ın sigara ve alkolun bütçeye katkısının önemli olacağını ve şayet 2 buçuk TL’lik artırım yapılırsa, yalnızca tütünün yaklaşık 6,7 milyar TL’lik bütçeye katkısı olacağını düşündüğünü söyledi.

Akın’ın konuşmasında öne çıkan ayrıntılar şöyle;

“Bu aslında otomatik olan bir ayarlamadır. ÖTV 12. Hususu uyarınca kanunda yer alan taban maktu vergiden her sene 2 kez olmak üzere, ÜFE’deki değişim oranına nazaran güncellemeye tabi tutuluyor. Lakin sigara için bununla ilgili çıkartılan kararnameler ile kimi devirlerde bu durum ertelendi. Uzun mühlet maktu vergi artışı yapılmadı.  Alkol ve sigara bizim bütçemiz açısından epeyce değerli zira Ocak – Mayıs sayılarına nazaran 66 buçuk milyar TL bir açığımız var.  Yılsonu gayemizin 80,6 milyar TL olduğu düşünülürse, biz açık sayımızın nerdeyse yüzde 80’inden fazlasını Ocak – Mayıs devrinde yapmış durumdayız.  ÖTV içerisinde yalnızca ‘3 sayılı liste’ dediğimiz listede, tütün ve alkolün dışında daima eksi vermişiz. 

Ocak- Mayıs devrinde (geçtiğimiz ocak-mayıs devrine göre) petrol ve doğal gaz eserleri yüzde 10,6 daraldı. Motorlu taşıtlarda daha dramatik bir düşüş var, yüzde 58,1 daralma var..

Biz ocak-mayıs periyodunda 4,8 milyar TL alkollü içeceklerden, 19,7 milyar TL de tütün eserlerinden toplamışsız. Tütün eserlerindeki artış geçtiğimiz periyoda nazaran yüzde 21,9, motorlu taşıtlardaki daralma yüzde 58, alkollü eserlerde ise 18,7 artış var”

“Tütündeki artış alkolden daha fazla zira tütünde 2 liralık bir fiyat ayarlaması var.  Bizim tütün eserlerindeki rölatif ÖTV’miz yüzde 63’tü, yılbaşında bu yüzde 67’ye çıkarıldı. Çarpan düzeneğine nazaran aslında 4 lira civarında bir artış gerektiriyordu. 4 lira biçiminde değil 2 lira formunda bir artış oldu. Bunun da bütçeye çok önemli yansıması olduğunu şu an görüyoruz. 2 liralık bir fiyat artışı yapılmıştı lakin 2 liralık fiyat artışı marjı vardı. Bu yüzden 2 buçuk liralık bir artırım yapma ihtimali kelam konusu. Şayet 2 buçuk TL’lik artırım yapılırsa, yalnızca tütünün bütçeye yaklaşık 6,7 milyar TL’lik katkısı olacağını düşünüyorum. Alkollü içeceklerdeki yansıma daha sonlu kalır. Aşağı üst 1 milyar TL civarında bir yansıma olabilir fakat tütün eserlerindeki yansıma 6,7 milyar TL olabilir, bunun da 5,3 milyar TL’si ÖTV’den, 1,1 milyar TL’si de KDV’den olabilir”

 

Başa dön tuşu