Shell USA, Volta’yı 169 milyon dolara satın alıyor

HANDE BERKTAN

Enerji devleri, elektrikli araç şarj sistemlerine yatırımlarına sürat verdi. BP, Total ve EDF’in akabinde bir başka güç devi Shell’in ABD iştiraki Shell USA, elektrikli araç şarj şebekesi operatörü Volta’yı 169 milyon dolara satın alıyor.

2023’ün birinci yarısında tamamlanması beklenen satın alım nakit süreçle gerçekleşecek. 2021 yılında özel emelli bir satın alma şirketi ile birleşerek halka açılan Volta, reklama dayalı bir iş modeline sahip. Şirket, şarj aygıtlarını elektrikli araç şoförlerinin pillerini fiyatsız olarak şarj edebilecekleri alışveriş merkezlerine ve marketlere yerleştiriyor. Şarj aygıtları, perakendecilerin ve tüketim malları şirketlerinin elektrikli araç kitlesine ulaşmak için reklam yapabileceği bir alan olan büyük medya ekranlarına sahip.

Volta CEO’su Vince Cubbage yaptığı açıklamada “Bu süreç hissedarlarımız için kıymet yaratıyor ve istisnai çalışanlarımıza ve başka paydaşlarımıza açık bir yol sağlıyor.” dedi.

Günümüzde elektrikli araçlara olan talep arttıkça elektrikli araç şarj altyapısına yatırım yapan güç şirketlerinin son örneği, Shell USA. Hatırlanacağı üzere BP, Total ve Fransız güç şirketi EDF’de elektrikli araç şarj sistemlerine yatırım yapan şirketler ortasında yer alıyor.

Başa dön tuşu