Shell Türkiye’deki ikinci 100 yılında da yatırımlarını sürdürecek

Küresel enerji şirketi Shell, Türkiye’de faaliyete başlamasının yüzüncü yılını kutluyor. Konuya ait İstanbul’da düzenlenen toplantıda şirketin Türkiye’deki faaliyetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olduğu vurgulandı. Hidrokarbon kaynakları alanında yetkinliği olan ve son yıllarda yeşil teknolojilere yönelik Ar-Ge çalışmalarına yönelen Shell’in bugün, Türkiye çapındaki bin 150 istasyonu, 68 ülkeye ihracat yapan madeni yağ ve gres üretim tesisi, hidrokarbon arama, elektrik, doğalgaz, havacılık, denizcilik ve kimya alanlarındaki geniş faaliyetleri ile devam ettiğini söyleyen Shell Türkiye Ülke Lideri Ahmet Fazilet, “Biz, şimdiye dek olduğu üzere, ikinci yüzyılımızda da Türkiye için üretmeye, ülkemizin gelişimine güç katmaya ve bu yolda ‘hep ileride’ olmaya kararlıyız” bildirisi verdi.

Temel hidrokarbon, niyet net sıfır emisyon

Öte yandan Shell’in 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu bir güç işletmesi olmaya çalıştığını da toplantıda vurgulandı. Hidrokarbon kaynakları temelli faaliyet yürüten şirketin yeşil güce faailyette ikinci 100 yılına girdiği Türkiye’de ne kadarlık bir yatırım planladığı soruları cevapsız kalırken Derince’deki Madeni Yağ Tesisi’ne 950 kW çatı güneş gücü sistemi kuran Shell’in ayrıyeten bugün 38 istasyonu elektriğini güneşten temin ettiği, 2023 yılı sonunda gücünü güneşten alan Shell istasyon sayısının 200’e çıkmasının hedeflendiği bilgileri verildi.

400 lokasyonda 600’den fazla yüksek süratli şarj cihazı

Shell, Togg’un elektrikli araç şarj tahlilleri sunan Trugo şirketi ile stratejik iş birliğinin Türkiye’nin ekonomik ve çevresel kalkınması için değer taşıdığını tabir eden Fazilet, “İş birliğimiz kapsamında TOGG Trugo ve Shell & Turcas olarak, 81 vilayette 180 kWs üzeri şarj aygıtları ile tüm elektrikli araç kullanıcılarına hizmet vermek için birlikte çalışacağız. 400 lokasyonda 600’den fazla yüksek süratli şarj aygıtı kuracağız. Aygıtlarda yüzde 100 yenilenebilir güç kaynağı kullanacağız. Türkiye’deki tüm elektrikli araç sahiplerinin erişimine açık olacak yüksek süratli şarj ağı sayesinde kullanıcıların menzil tasası de ortadan kalkacak” bilgisini verdi.

Shell’de bayan gücü yükseliyor

Shell’in Türkiye’ye sunduğu hizmetleri ticari faaliyetlerle sınırlamadıklarına değinen Ahmet Fazilet, “Sektörde bir birinci olarak ‘Shell’de Bayan Enerjisi’ ile 2023 yılına kadar yurt çapında 5 bin bayana istihdam yaratma kelamı ile 5 yıl evvel yola çıktık. Şimdi 5. yılı tamamlamadan 6 bin 800’den fazla bayana istihdam yarattık ve dalımız ve ülkemiz için büyük bir dönüşüm başlattık” dedi.

Erdem kimi, istasyonlarda yalnız bayanların çalıştığını da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu