‘Seyahat harcamalarında sezonsallık ortadan kalktı’

Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, dünyada ve Türkiye’de harcama trendlerinde değişim yaşandığını söyledi. Bloomberg HT Televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Yüce, pandeminin etkisini azalmasıyla birlikte restoran ve seyahat harcamalarında çok radikal değişiklikler olduğunu söyledi. Restoran ve seyahat harcamalarının eskiden daha ziyade zorunlu olmayan alışveriş kategorisinde olduğunu hatırlatan Yüce, “Restoran harcamalarının sıklığının çok arttığını görüyoruz. Eskiden daha nadiren yapılan bir şeyken şimdi daha sık yapılıyor. Değer olarak ise enflasyona kıyasla baktığımızda tutarlar enflasyonun altında artış gösteriyor. Seyahat harcamalarına baktığımızda ise hem dünyada hem de Türkiye’de sezonsallığın ortadan kalktığını görüyoruz. Yine iş seyahatlerinde artış görüyoruz” diye konuştu.

‘Wings artık sadece bir kart programı değil’

Wings’i 15’inci yılında yenilediklerini belirten Yüce, Wings’in artık sadece bir kart programı olmadığını, bankacılık ürünleriyle konuşan bütünsel bir deneyim programı olduğunu söyledi. Yüce, “Ekim ayı sonunda Wings’i yeni marka kimliği, uçuş programı ve ayrıcalıkları ile müşterilerimiz ile tümüyle yenilenerek buluşturduk. Yenilenen Wings dünyasının temelinde şeffaflık ve kolay anlaşılırlık var. Mil programımızı buna göre tasarladık. Harcamalarından ne kadar mil puan kazandıklarını ve puanlarıyla ne kadarlık bilet alabileceklerini her an mobil uygulamalarımızda görebiliyorlar. Müşterilerimize Bankamızla olan ilişkilerinin yoğunluğu arttıkça daha yüksek mil puan kazandırıyoruz. Kazandıkları mil puanlarını yıllık kullanım kotası olmaksızın, sınırsızca kullanmalarını sağlıyoruz. Böylece müşterilerimizi dilediği hava yolundan hediye uçak biletine artık daha hızlı ulaştırıyor, yeni deneyim ve ayrıcalıklar ile daha kısa sürede buluşturuyoruz. Üstelik müşterilerimiz havalimanı alan vergilerini de kazandıkları mil puanlarıyla ödeyebiliyorlar. Müşterilerimizin Akbank’taki varlıkları arttıkça mil puan kazanımları katlanıyor. Ayrıca Akbank’ın bankacılık ürünlerini kullanan Wingsli müşterilerimiz bu işlemlerinden de mil puan kazanıyorlar” dedi.

‘Mobil bankacılık uygulamasıyla müşterilerle yılda milyarlarca kez etkileşime giriyoruz’

Türk bankacılık sektöründe mobil bankacılık uygulamalarının çok kapsamlı olduğunu söyleyen Yüce, bu uygulamaların yüzlerce fonksiyonu birden barındıran, müşterilerine uçtan uca tüm bankacılık ürün ve servislerini sunan, tek durakta tüm finansal işlemlerin gerçekleştirebileceği çok güçlü uygulamalar olduğunun altını çizdi. Bu uygulamaların müşterilerle kurdukları etkileşimin sıklığını ikame edebilecek başka bir mecra olmadığını belirten Yüce, “Söz gelimi bizim Akbank Mobil uygulamamıza aylık login sayısı 2019 başına kıyasla 2.5 kat arttı. Artık yılda milyarlarca kere etkileşim sayısından bahsediyoruz. Bu nedenle bankalar açısından mobil bankacılık uygulamaları vazgeçilmez. Bu alana tüm bankaların yatırım yapmaya, yeni servisler hayata geçirmeye, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Başa dön tuşu