“Servet vergisi hem cinsiyet hem de ırksal eşitsizliği değiştirebilir”

Oxfam Memleketler arası İcra Yöneticisi Gabriela Bucher Davos’ta Bloomberg HT’ye verdiği röportajında “Gidişat yalnızca eşitsizliğin arttığını değil, üst katmandaki birikimin artış suratının da yükseldiğini gösteriyor. 25 yıldan sonra yoksulluğun artmaya başladığını görüyoruz. Milyonlarca kişi için hayat maliyeti artıyor. Her 10 şahıstan biri açlıkla karşı karşıya. Herkesi bu sistemi tekrar düşünmeye davet ediyoruz” dedi.

Bucher “Maalesef hem ülkeler ortasında hem ülkeler içinde eşitsizlik artıyor. Pandemi periyodunda olduğu üzere bazen özel dayanaklar verildiği vakit bu durumda azalma oluyor ancak genel olarak ülkeler ortasındaki eşitsizlik de giderek artıyor. Firmaların yüzde 95’i pandemi periyodunda kârlarını ikiye katladı. Birtakım ülkeler kârları ekstra vergiye tabi tutuyor. Bence bu birçok şirkete uygulanabilir. Yalnızca artık değil gelecekte de bu mümkünlüğü düşünmemiz lazım” biçiminde konuştu.

Servet vergisinin kıymetine dikkat çeken Bucher “Savaştan evvel ABD’de ve öbür ülkelerde daha fazla vergi veriliyordu. Öte yandan son 30-40 yılda şirketlerden ve varlıklılardan alınan vergiler azaltıldı; zira bunun daha fazla varlık yaratacağı ve bunun da alt katmanlara dağılacağı düşünülüyordu. Gerçekte ise yüzde 99’luk kesitteki ortalama vatandaşlar kamu hizmetlerinin yükünü taşıyor. Bu yüzden yine vergilendirme yapmamız ve varlıklılardan daha çok vergi almamız lazım”

Vergi uygulamasının hem cinsiyet hem de ırksal eşitsizliği düşüreceğini tabir eden Bucher” Yoksul kesim ortasında bayanlar daha çok yük taşıyor. Irksal olarak da ayrımcılığa uğrayan kesim daha yoksul” diye ekledi.

Başa dön tuşu