Şeker üreticisinden sabit fiyat uygulaması

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, üretci olarak fabrika çıkış fiyatlarında sabit fiyat uygulayacakları belirtildi.

Türkiye’de 15’i kamu, 12’si özel, 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikasının bulunduğu, bu fabrikalarda 2022/2023 üretim devrinde 2,6 milyon ton pancar şekeri üretiminin gerçekleşeceği, bu üretimin ülke gereksinimini karşılayacak seviyede olduğu tabir edilen açıklamada, içinde bulunulan pazarlama yılında stok planlama ile arz ve talep istikrarına yönelik gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapıldı.

Geçen yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen aksilikler yaşandığı hatırlatılan açıklamada, “Ancak içinde bulunduğumuz pazarlama yılında dünya şeker piyasalarında mümkün dalgalanmalara karşı rastgele bir risk ihtimali kalmamıştır. Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak, 1 Eylül’e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarında, halihazırdaki fiyatları temel alarak sabit fiyat uygulaması başlatacağımızı arzederiz” denildi.

Başa dön tuşu