SEC’in Binance Hamlesinden Önce Bu Altcoin’de Short’lar Artmış!

Kripto para piyasası ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun son hamleleriyle ağır bir darbe aldı. Doğal olarak, SEC’in hedefine koyduğu Binance’ın yerel tokeni Binance Coin (BNB) de en fazla etkilenen altcoin’lerden oldu. Diğer taraftan, SEC’in dava açmasından önce BNB’de short pozisyonların artışı dikkatleri çekiyor. Bu da ‘insider trading’ söylentilerine yol açıyor.

SEC’in hamlesinden önce BNB’de dikkat çekici short artışı!

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’in gerekli kayıtları yapmadan menkul kıymet satışı gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, dava Binance’in faaliyetlerini çevreleyen incelemeleri yoğunlaştırdı. Ayrıca, borsanın yasal gerekliliklere uyumu konusundaki endişeleri artırdı. Davada SEC, bazı kripto paraları ‘menkul kıymet’ olarak etiketliyor. SEC’in davasının ardından, özellikle içinde Binance’ın yerel tokeni olan BNB’nin de yer aldığı ‘menkul kıymet’ etiketli altcoin’ler sert düşüş gördü.

Bununla birlikte, ilginç detaylar çıkmaya devam ediyor. Buna göre, SEC’in Binance’a dava açmasından önce yerel tokeni BNB’de short pozisyonlarda artış var. Analitik platformu Coinalyze’ın verilerine göre BNB short pozisyonları 5 Haziran’da ciddi artış kaydetti. Short pozisyonlar, bu süreçte 306 milyon dolardan 336 milyon dolara yükseldi. Bu da yaklaşık %10’luk bir artışı temsil ediyor. Bu arada, aynı zaman diliminde BNB fiyatı yaklaşık %2 düşüş gördü. Ancak, davanın duyulmasından sonra, yaklaşık %8 ile düşüş derinleşti. Dava öncesi böyle bir satış, ‘insider trading’ şüphelerine neden oldu. Bununla birlikte, bu şu anda sadece bir şüpheden ibaret. BNB’nin düşüşü ise daha da derinleşti. Basın zamanında altcoin, günlük bazda %8’in üzerinde düşüş gördü. BNB, haftalık bazda ise %22’nin üzerinde değer kaybetti.

Binance
BNB haftalık fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Binance gün içinde 392 milyon dolar net çıkış gördü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden yasal savaşın ortasında, Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Twitter’dan kripto para borsasından net fon çıkışına ilişkin endişelerini paylaştı. CZ’nin açıklaması, SEC’in Binance’e karşı dava açmasından kısa bir süre sonra geldi. CZ, net çıkış ile yönetim altındaki varlıkların (AUM) USD eşdeğeri olarak ölçülmesi arasındaki farkı vurguladı. Ayrıca, keskin fiyat hareketlerinin ve arbitraj trader’larının borsalar arasındaki fon transferleri üzerindeki etkisine dikkat çekti.

CZ’nin paylaşımı, Binance’in son 24 saatteki net çıkışının yaklaşık 392 milyon dolar olduğunu ortaya koydu. Ancak CEO, net çıkışın borsa için varlık kaybının tek göstergesi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Kripto fiyat düşüşleri de dahil olmak üzere, genel AUM’yi önemli ölçüde etkileyebilecek çeşitli faktörleri kapsıyor. CZ, çıkışları tek başına ölçmenin Binance’in finansal istikrarı hakkında kapsamlı bir anlayış sağlayamayacağını ileri sürdü. Bu nedenle, paydaşları hem girişleri hem de çıkışları dikkate almaya çağırarak yanlış anlamaları düzeltmeyi amaçladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu