SEC Başkanı’nı Kovmak İçin Yasa Tasarısı Sunuldu!

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri SEC Başkanı’nın görevden alınması ve kurumun yeniden yapılandırılması için yasa tasarısı sundu. Bu arada tasarı, altıncı bir komisyon üyesinin eklenmesini de öngörüyor. Ayrıca, herhangi bir siyasi partinin kurulda üçten fazla sandalyeye sahip olmasının engellenmesini içeriyor. Bu arada Gensler, kripto piyasası düzenlemesine ilişkin duruşunu yineledi.

Çanlar, SEC Başkanı için mi çalıyor?

Temsilciler Meclisi’nden iki Cumhuriyetçi, SEC Başkanı Gary Gensler’in görevden alınması için çalışıyor. Bu doğrultuda üyeler, meclise görevden almayı öngören bir yasa tasarısı sundu. Bu bağlamda, R-Ohio’dan Temsilci Warren Davidson ve R-Minn’den Temsilciler Meclisi Çoğunluk Kamçısı Tom Emmer, SEC’i yeniden yapılandıracak ve Başkan Gary Gensler’i görevinden uzaklaştıracak SEC İstikrar Yasasını tanıttı. GOP milletvekilleri, Gensler’in “mevcut SEC yapısı altında izin verilen uzun suiistimaller dizisine” işaret ediyorlar. Bu doğrultuda Davidson, şu açıklamayı yaptı:

ABD sermaye piyasaları, mevcut Başkan da dahil olmak üzere zorba bir Başkandan korunmalıdır. İşte bu nedenle, süregelen yetki suiistimallerini düzeltmek ve önümüzdeki yıllarda piyasanın yararına olacak bir koruma sağlamak üzere bir yasa tasarısı sunuyorum. Gerçek bir reformun ve Gary Gensler’i SEC Başkanı olarak kovmanın zamanı geldi.

SEC

Yasa tasarısı ne öngörüyor?

Tom Emmer ise açıklamasında “Amerikalı yatırımcılar ve endüstri siyasi oyunlara değil, açık ve tutarlı bir denetime layıktır. SEC İstikrar Yasası, SEC’in önceliklerinin pervasız Başkanının kaprisleri değil, korumakla yükümlü olduğu yatırımcılar olmasını sağlamak için sağduyulu değişiklikler yapacaktır,” dedi. Ayrıca Emmer, Temsilci Davidson’ın SEC’de aklıselimi yeniden tesis etmeye yönelik bu önemli çabası için teşekkür etti.

Davidson ve Emmer’in tasarısı Gensler’i SEC’in başındaki görevinden alacak. Ayrıca, komisyonu yeniden yapılandırarak, gücü başkandan diğer komisyon üyelerine dağıtacak. Buna ek olarak kuruma altıncı bir komisyon üyesi ekleyecek. Dahası, günlük operasyonları denetlemek üzere bir icra direktörü pozisyonu yaratacak.

SEC başkanı Gary Gensler, kripto oyuncularını uyardı!

Altcoinhaberi.com’dan takip ettiğiniz üzere Gary Gensler, Coinbase ve Binance davalarının ardından geri adım atmıyor. Bu doğrultuda Gensler, kripto düzenlemesi konusundaki tutumunu yineledi. Piper Sandler Global Exchange & Fintech Konferansı öncesinde bazı ilginç açıklamalarda bulundu. Gensler bir kez daha dijital varlıklar piyasası ile menkul kıymetler yasaları arasında bir bağlantı kurdu. Ayrıca, ABD’deki sermaye piyasalarına olan güvenin yasalara uyum üzerine inşa edildiğini belirtti. Ek olarak, FTX gibi iflasların uyum olmadan gerçekleşmeye devam edebileceği konusunda uyardı. Ancak kripto işletmelerinin tam olarak nasıl uyum sağlayacağına değinmedi.

SEC

İlginç bir şekilde SEC Başkanı, yatırımcıları koruma ihtiyacından bahsederek kripto piyasalarının onlara zarar vermesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Gensler konuşmasında, Binance’in o zamanki Uyum Direktörü Samuel Lim’in bir meslektaşıyla kripto borsasının Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl lisanssız bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet gösterdiğine dair 2018’de yaptığı bir konuşmadan bahsetti. Aynı şey, SEC’in Binance’e karşı düzenleyicilere yalan söylediğini iddia eden son şikayetinde de yer aldı.

Gensler, kripto konusunda duruşunu koruyor!

SEC Başkanı Gary Gensler açılış konuşmasında, çoğu kripto para biriminin yatırım sözleşmesi testini karşıladığını söyledi. Bu nedenle menkul kıymet olarak nitelendirildiğini yineledi. Ancak SEC Başkanı, uyum eksikliğinin giderek daha fazla kripto karşıtı yaptırım eylemine yol açabileceği konusunda uyarı yaptı. “Mesajı beğenmemek, almamakla aynı şey değildir” diyerek, piyasa katılımcılarının mevcut durum hakkında iyi bilgilendirildiğini belirtti. Görünüşe göre bu, SEC’in düzenlemeler konusunda ‘netlik eksikliği’ duruşunu içerebilecek birçok kripto davasındaki argümanlarını korumaya yönelik bir girişim. Bu bağlamda Gensler, şu açıklamayı yaptı:

Kripto varlık piyasası katılımcıları Twitter ya da TV’ye çıkıp davranışlarının yasa dışı olabileceğine dair “adil bir bildirimden” yoksun olduklarını söylediklerinde, buna inanmayın. İş yapmanın maliyeti olarak yaptırım riskini göze almak için hesaplanmış bir ekonomik karar vermiş olabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Altcoinhaberi.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Altcoinhaberi.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Altcoinhaberi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Altcoinhaberi.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Altcoinhaberi.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Altcoinhaberi.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Altcoinhaberi.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Altcoinhaberi.com’u bağlamaz.

Uyarı: Altcoinhaberi.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Altcoinhaberi.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Altcoinhaberi.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Başa dön tuşu